Reklama

V Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym – PWSZ 2019 [FOTORELACJA]

Opublikowano: pt, 26 kwi 2019 10:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyły się jubileuszowe „V Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym – PWSZ 2019”. Przy pięknej słonecznej pogodzie rywalizowało blisko stu ratowników i 17 zespołów podzielonych na trzy kategorie: „Szkoły Wyższe”, „Zespoły Ratownictwa Medycznego”, „Kwalifikowana Pierwsza Pomoc”.

Organizatorem Mistrzostw była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku.

Otwierając mistrzostwa Pani Rektor PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku doc. dr Elżbieta Cipora wspomniała, że celem zawodów jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności wykonywania medycznych czynności ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia poprzez zdrową rywalizację i współzawodnictwo.

Uczestnicy musieli w 7 zainscenizowanych zadaniach jak najszybciej i jak najtrafniej doprowadzić do pozytywnego ich rozwiązania – w wielu przypadkach do uratowania poszkodowanego. Sceny zostały zlokalizowane w Muzeum Historycznym w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego, na stadionie „Wierchy”, w Centrum Rehabilitacji i Sportu, w klubie „Hades” w Sanoku. Rywalizujący w mistrzostwach musieli zmierzyć się m.in. z uratowaniem poszkodowanych w wyniku ataku niedźwiedzia, musieli szczęśliwie odebrać poród, uratować chorego, który doznał urazu kręgosłupa podczas skoku do wody, uratować desperata rozszerzonego samobójstwa i jego partnerkę, czy też poradzić sobie z opatrzeniem rannych i agresywnych kibiców na stadionie piłkarskim oraz rannych podczas awantury w barze.

W rolę pozorantów wcielili się studenci PWSZ w Sanoku oraz wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy świetnie odgrywali powierzone im zadania. Kwestia otwarcia aktorstwa w PWSZ zdaje się być więc sprawą otwartą...

Przygotowane scenki były niezwykle realistyczne. I tak np.scenka porodu w Muzeum Historycznym była przeprowadzona przy użyciu specjalnego fantomu dziecka, które płakało, robiło miny, zachowywało się jak prawdziwy noworodek. Reagowało na każdy nieprawidłowy ruch zawodników głośniejszym płaczem i mimiką twarzy.

Niektóre z zadań sprawiły zespołom sporo kłopotów. Trzeba jednak przyznać, że z podobnymi i sytuacjami ratownicy muszą radzić sobie codziennie. Mistrzostwa stwarzają im szansę podnoszenia kwalifikacji i eliminacji błędów, na które w życiu codziennym nie ma miejsca i czasu.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji i zliczeniu punktów, najlepsze drużyny w auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego PWSZ z rąk Pani Rektor oraz sędziego głównego mistrzostw Pana Marka Króliczaka otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i upominki. Wszyscy zaś uczestnicy otrzymali certyfikaty poświadczające udział w mistrzostwach.

Pomysłodawcy i organizatorzy mistrzostw z ramienia PWSZ Panowie Hubert Marek i Lesław Penar podkreślają, że podobnie jak w latach ubiegłych przygotowanie przedsięwzięcia w takim zakresie zawsze stwarza wiele kłopotów oraz wymaga bardzo dużo pracy ze względu na ich rozmach i zasięg. Tegoroczne mistrzostwa trzeba zdecydowanie oceniać bardzo wysoko. Ich rozegranie nie byłoby jednak możliwe gdyby nie partnerzy mistrzostw. Dlatego też podziękowania należą się wszystkim instytucjom zaangażowanym w ich przygotowanie. Wśród nich należy wymienić: Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku, Pogotowie Ratunkowe w Krośnie w Krośnie, Państwowa Straż Pożarną w Sanoku i w Krośnie, Grupę Bieszczadzką GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komendę Powiatową Policji w Sanoku, Polski Czerwony Krzyż, Muzeum Historyczne, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku, Dream Team-Centrum Edukacji i Ratownictwa, Zakłady Mięsne Jasiołka.

Kolejne mistrzostwa za rok. Co tym razem przygotują organizatorzy? Na pewno będzie ciekawie!

Patronat nad mistrzostwami objęli:

Starosta Sanocki
Burmistrz Miasta Sanoka
Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej w Rzeszowie

WYNIKI V MISTRZOSTW W RATOWNICTWIE MEDYCZNYM - PWSZ 2019

Kategoria „Szkoły Wyższe”

I miejsce

Uniwersytet Rzeszowski

II Miejsce

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku II rok

III miejsce

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

 

Kategoria „Zespoły Ratownictwa Medycznego”

I miejsce

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

II Miejsce

Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie

III miejsce

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie

Kategoria „Kwalifikowana Pierwsza Pomoc”

I miejsce

Państwowa Straż Pożarna w Brzozowie

II Miejsce

Państwowa Straż Pożarna w Jaśle

III miejsce

Oddział Prewencji Policji w Rzeszowie

 

 

Tekst i zdjęcia: PWSZ Sanok

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.