Reklama

Używany plecak niesie ze sobą te same marzenia, co nowy. Porozmawiaj z dzieckiem zanim pójdzie do szkoły

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Używany plecak niesie ze sobą te same marzenia, co nowy. Porozmawiaj z dzieckiem zanim pójdzie do szkoły - Zdjęcie główne

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kończą się wakacje dzieci i młodzież wracają do szkół. Jako pedagog szkolny i przede wszystkim matka dwóch córek chciałbym powiedzieć kilka słów jak powinniśmy przygotować nasze dzieci w nowy rok szkolny - mówi nam, Renata Grzesków pedagog szkolny jednej z sanockich szkół średnich.

Jako rodzice każdy z nas, powinien chociaż chwilę poświęcić swojemu dziecku na rozmowę o tym co ważne. Pamiętajmy o jego potrzebach. Postawmy na empatię i szczerość oraz używajmy języka odpowiednio do wieku. Powstrzymajmy się od obwiniania i oceny. Przygotujmy również nasze dzieci do akceptacji, empatii, szacunku do drugiego człowieka – nie ma nigdzie dwóch takich samych osób, każdy z nas jest inny wyjątkowy, a zarazem w czymś zupełnie nieudolny, lecz łączy nas to samo chcemy czuć się przede wszystkim bezpieczni, spokojni i szczęśliwi. Nie jesteśmy idealni, dlatego uczmy wyrozumiałości, odpowiedniej reakcji gdy ktoś z naszych kolegów, koleżanek doświadcza przemocy, krzywdy. Nasze dzieci chcą być takie jak my, dlatego często naśladują nasze zachowania, nawyki, reakcje. Powiedz dziecku: nie dokuczaj, nie wyśmiewaj, nie  poniżaj,  nie nękaj, nie krytykuj, nie obrażaj, nie wykluczaj tylko dlatego, że nie ma oryginalnych ubrań czy najdroższego telefonu. Bo każde dziecko, tak samo chce czuć się ważne, szczęśliwe i spełniać swoje marzenia. Uświadom mu, iż brak firmowej metki na kurtce nie czyni go gorszym, że tak samo odczuwa emocje radość smutek czy żal.

Często rodzice powtarzają słowa, że to szkoła ma wychowywać. Owszem, powinniśmy pomagać, wspierać, lecz pamiętajmy, że edukacja i to jacy jesteśmy, poczucie własnej wartości, tolerancja, akceptacja rodzi się w naszych domach i to my jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będą postrzegać świat i ludzi nasze pociechy. 

Pozdrawiam Wszystkich Uczniów i życzę Udanego Roku Szkolnego!!!

Renata Grześków - pedagog szkolny. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy