Reklama

Uważajmy w sieci

Opublikowano:
Autor:

Uważajmy w sieci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiele osób robi swoje zakupy przez Internet. W sieci można kupić już niemal wszystko. Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku, aby zmniejszyć ryzyko oszustwa. Chcąc uchronić się przed przykrymi niespodziankami, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Do Komendy Powiatowej Policji w Sanoku ostatnio wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące niezrealizowanych zakupów przez Internet. Pokrzywdzeni pomimo wpłacenia sprzedającym całej kwoty pieniędzy za wystawione towary, nie otrzymali paczek ani zwrotu gotówki. Próby kontaktowania się z wystawiającymi oferty nie przynosiły rezultatu.

Przypominamy, że takim sytuacjom można zapobiec. Poniżej kilka wskazówek dzięki którym zmniejszymy ryzyko oszustwa:

- robiąc zakupy przez Internet należy korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych - takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących. Wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych kosztów,
- ważne jest także odpowiedzialne wybranie formy przesyłki i płatności – preferujmy odbiór osobisty, przesyłkę kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia zawartości.

- dokonując wyboru sprzedawcy, warto zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący. Sprawdźmy też, za co osoba ta otrzymała pozytywne komentarze, co było przedmiotem transakcji. Ustalmy, czy sprzedający wystawia na aukcji jeszcze inne towary oprócz tego, który nas interesuje, od kiedy jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub prowadzi sklep internetowy,

- czytajmy dokładnie opisy ofert - nawet te "drobnym druczkiem";
- załóżmy odrębne konto z przypisaną do niego kartą płatniczą do zakupów w sieci - przelewając na niego kwotę transakcji; jest to szczególnie ważne, gdy dokonujemy płatności przy użyciu danych karty (kiedy podajemy: nr karty, datę jej ważności oraz kod CVV).
- zadbajmy także o dobry program antywirusowy, który zmniejszy ryzyko przejęcia naszych danych;
- nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom. Bardzo często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym "chwytem" wykorzystywanym przez oszustów.

Kupując przez Internet należy zachować zdrowy rozsądek, podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową”.


Więcej informacji o oszustwach internetowych i cyberprzestępczości na stronie Komendy Głównej Policji.

źródło: KPP Sanok

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE