Reklama

UWAŻAJ! Fałszywe SMS-y o przesyłkach!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP

UWAŻAJ! Fałszywe SMS-y o przesyłkach! - Zdjęcie główne

foto KPP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Okres przedświąteczny znowu polem do popisu oszustów. Zwiększony ruch w sklepach internetowych spowodowany zbliżającymi się świętami wykorzystują cyberprzestępcy. Podszywając się pod firmy kurierskie, internetowi złodzieje wysyłają SMS-y z linkiem do stron, na których rzekomo należy dokonać dopłaty do przesyłki. W ten sposób oszuści próbują uzyskać dostęp do środków na kontach bankowych ich ofiar.

Cyberprzestępcom sprzyja zwiększony ruch w e-sklepach, który powiązany jest z nadchodzącymi świętami, dlatego stają się oni bardziej aktywni. Wykorzystują czas, w którym większość ludzi zamawia prezenty właśnie ze sklepów internetowych.

Przestępcy ciągle wymyślają nowe sposoby i korzystają z każdej okazji, aby wprowadzićw błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Oszuści wysyłają sms-y informujące o konieczności dopłaty do rzekomo zamówionej przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką nalezy wpłacić, jest bardzo niska, w granicach do 5 złotych. W wiadomości podany jest również link przekierowujący potencjalną ofiarę oszustwa na stronę do złudzenia przypominajacą stronę banku bądź operatora płatności. Celem takiej akcji jest nakłonienie odbiorcy sms-a do klinknięcia w link, który nastepnie przekieruje ofiarę na fałszywą stronę płatności.

Nieświadoma osoba wprowadza na stronie dane dotyczące konta, takie jak hasło czy login i umożliwia tym samym przechwycenie tych cennych informacji przez cyberprzestępców. Szczególnie narażone na takie oszustwa są osoby, które z usług zakupów eletronicznych korzystają często lub jeśli akurat czekają na przesyłkę. 

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Oczekując na przesyłkę zawsze zachowaj ostrożność i rozsądek, czytaj uważnie otrzymanego smsa i nigdy nie wchodź w linka przesłanego za pomocą wiadomości. Dokonując płatności poprzez bankowość elektroniczną, zawsze należy zalogować się bezpośrednio na stronie swojego banku. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uchronić nas przed utratą naszych oszczędności. (KPP)  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy