Reklama

Uwaga na oszustów! W Sanoku doszło do czterech prób wyłudzenia pieniędzy metodą na wnuczka

Opublikowano:
Autor:

Uwaga na oszustów! W Sanoku doszło do czterech prób wyłudzenia pieniędzy metodą na wnuczka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj w ciągu ostatniej godziny, od 13 do 14 zgłoszono na Policję cztery przypadki oszustwa metodą "na wnuczka". Do prób wyłudzenia pieniędzy doszło na terenie Sanoka. Wszystkie okazały się nieskuteczne.

Metoda tzw. oszustwa "na wnuczka" czy też "na policjanta" zawsze wygląda podobnie. Polega ona na kontakcie telefonicznym, gdzie rozmówca podaje się za członka lub znajomego rodziny, chcąc w ten sposób wyłudzić pieniądze. Oszuści modyfikują swoją historię w taki sposób, aby była ona jak najbardziej wiarygodna, a zarazem skuteczna. Żeby potwierdzić, że opisane zdarzenie jest prawdziwe, chwilę po telefonie od "krewnego" dzwoni fałszywy policjant. W trakcie rozmowy osoba pokrzywdzona najczęściej dowiaduje się o wypadku, w którym uczestniczyła osoba bliska. Po tej informacji pojawia się prośba o przekazanie pieniędzy na wypłatę odszkodowania dla osób rannych w rzekomym wypadku, z zaznaczeniem, że po pieniądze ktoś się zgłosi. Niestety bywa, że osoby pokrzywdzone zbyt późno orientują się, że padły ofiarą oszusta. Najczęściej pokrzywdzonymi są ludzie starsi, a także samotnie mieszkający.

 

 

W  trosce o  bezpieczeństwo  mieszkańców,  Policja  apeluje  do  wszystkich osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób kontaktujących się telefonicznie. Prosimy o dokładne sprawdzenie wiarygodności dzwoniącej osoby. Oszuści często starają się wywierać na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Bywa tak, że przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy. Nigdy też, nawet w przypadku prowadzonego postępowania przeciwko oszustom, policjanci nie będą żądali przekazywania jakichkolwiek kwot.

Nie udzielajmy przez telefon żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie policję.

Zwracamy się z prośbą aby osoby czytające tę informację przekazały treści w niej zawarte osobom starszym ze swojego otoczenia. Działając wspólnie możemy zapobiec popełnieniu przestępstwa na szkodę naszych najbliższych.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE