Reklama

Uroczysty Jubileusz 100-lecia powstania Orkiestry OSP Pakowszówka [ZDJĘCIA,WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj (6 sierpnia) w Pakoszówce odbył się uroczysty jubileusz 100-lecia powołania Orkiestry Dętej OSP Pakoszówka. Dla lokalnej społeczności to bardzo ważny dzień. Dla Państwa przybliżamy historię tejże orkiestry.

Na znak rozpoczęcia obchodów Jubileuszowych, dowódca uroczystości dh Marek Ściurka złożył meldunek Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Grzegorzowi Klecha. Następnie w akompaniamencie hymnu związkowego, na maszt została wciągnięta związkowa flaga.

 

W skład pocztu flagowego wchodzili:

Dowódca pocztu flagowego - druh Łukasz Adamiak,

Flagowy - druh Aron Bereżański,

Asystujący - druh Witold Romańczyk

W tym miejscu nastąpiło wręczenie medali i odznak dla zasłużonych strażaków tutejszej jednostki, przyznanych na mocy Uchwały Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. podkarpackiego.

Złoty medal ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali:

 • dh Piotr Adamiak
 • dh Andrzej Pisula
Srebrny medal ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali:

 • dh Tomasz Adamiak
 • dh Władysław Grzebień
 • dh Witold Romańczyk
 

Brązowy medal ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymał:

 • dh Adam Wojtowicz
 

 Odznakę ,,STRAŻAK WZOROWY” otrzymali:

 • dh Tomasz Grzebień
 • dh Bartłomiej Pisula
 

 

Historia powstania i działalności artystycznej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakoszówce sięga roku 1921. Wtedy to Piotr Dąbrowiecki zebrał kilku chętnych mieszkańców wsi Pakoszówka i podjął próbę założenia orkiestry. 
Za pierwszego kapelmistrza orkiestry należy więc uznać właśnie Piotra Dąbrowskiego, który uczył przyszłych muzyków podstaw gry na instrumentach dętych, organizował pracę orkiestry, przygotowywał nuty i aranżacje oraz prowadził próby. 

Spotkania orkiestry odbywały się prawie codziennie w sali Kółka Rolniczego. Z roku na rok stan osobowy orkiestry powiększał się. W celu pozyskania środków na zakup potrzebnych instrumentów organizowano kwesty, między innymi podczas zabaw i potańcówek w rodzinnej wsi oraz okolicznych miejscowościach.

Orkiestra grała również na weselach i pogrzebach. Obsługiwała święta państwowe i kościelne, zarówno w parafii rzymskokatolickiej w Strachocinie jak i grekokatolickiej w Lalinie.

W 1926 roku Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakoszówce zagrała na zabawie oficerskiej w Domu Żołnierza w Sanoku. Rosnący w siłę zespół wydatnie wspomógł oficer stacjonującego w Sanoku 2 Pułku Strzelców Podhalańskich-podpułkownik Zygmunt Csadek.

To dzięki niemu zespół otrzymał w prezencie jeden bas, dwie waltornie, 1 klarnet, bass walizkowy, 1 werbel oraz czynele.

Kolejnymi kapelmistrzami orkiestry byli: nauczyciel Stanisław Potocki i Antoni Grędel, mieszkaniec Jurowiec - Holuka, a po nim krótko przed wybuchem wojny nasz rodak Józef Mazur.

Okres okupacji niemieckiej orkiestra przetrwała w zawieszeniu bez większych strat. Instrumenty i nuty członkowie orkiestry przechowywali w swoich domach, ukryte na strychach i w stodołach.

Po zakończeniu wojny orkiestra została reaktywowana w 1948 roku, a kapelmistrzem został ponownie Józef Mazur. To w jego domu odbywały się pierwsze powojenne próby, a on sam przygotowywał i rozpisywał nuty.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych Józef Mazur po części z uwagi na zaawansowany wiek, po części z uwagi na stan zdrowia zrezygnował z dalszego prowadzenia orkiestry.

Zespół został bez kapelmistrza orkiestry. Działalność muzyczna zespołów pod własną marką została zawieszona, ale co ważne poszczególni członkowie orkiestry, nie stracili kontaktu z żywą muzyką. W naszym regionie w tym okresie funkcjonowały 3 zakładowe orkiestry dęte, a mianowicie:

 • Orkiestra Dęta Sanockiego Zakładu Przemysłu gumowego Stomil w Sanoku
 • Orkiestra Dęta Sanockiego Zakładu Kopalni Nafty i Gazu w Sanoku
 • Orkiestra Dęta Sanockiej Fabryki Autobusów Autosan
To właśnie w nich grali pakoszowscy muzycy, doskonaląc swój talent muzyczny i umiejętności. Nieużywane instrumenty oraz nuty zostały zdeponowane w domu jednego z członków zespołu - Sylwestra Mazura (od kowala).

Taki stan zawieszenia działalności orkiestry utrzymywał się aż po rok 1979, kiedy to z inicjatywy Jana Adamiaka, Stanisława Dąbrowskiego oraz Sylwestra Mazura rozpoczęto starania mające na celu przywrócenie działalności orkiestry dętej. Podstawowym i najważniejszym zadaniem stało się znalezienie kapelmistrza, który mógłby na nowo uformować zespół, rozpocząć próby i poprowadzić orkiestrę do kolejnych sukcesów.

Po długich staraniach i namowach inicjatorów przywrócenia orkiestry dętej do życia udało się przekonać Czesława Zabłotnego (ówczesnego etatowego kapelmistrza orkiestry dętej sanockiego zakładu przemysłu gumowego Stomil w Sanoku), do objęcia posady kapelmistrza orkiestry dętej ochotniczej straży pożarnej w Pakoszówce.

Jesienią 1989 roku Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakoszówce obchodzi 40-lecie powojennej działalności.

Z tej okazji na sali Domu Ludowego przygotowano uroczystą akademię, na którą zaproszono kilkunastu gości honorowych, przedstawicieli władz wojewódzkich, gminnych i związkowych, okolicznych firm i instytucji, byłych członków orkiestry w straży pożarnej i mieszkańców wsi Pakoszówka.

Dla upamiętnienia tej uroczystości wykonano pamiątkową tablicę do wbijania gwoździ.

Po rezygnacji Czesława Zabłotnego z funkcji kapelmistrza w roku 1994 posadę obejmuje Piotr Graboń. Działalność orkiestry nadal jest widoczna, występy przy okazji różnych uroczystości przysparzają jej uznania słuchaczy i pochwał. Zespół przeżywa duży kryzys w 1997 roku kiedy to z zespołu odchodzi kilku najstarszych i oddanych swojej pracy muzyków.

W kolejnych latach z orkiestrą współpracowali kapelmistrzowie - Władysław Teśniarz oraz Marcin Kornasiewicz.

Zmieniam się również skład osobowy zespołu, ale nie gasł zapał muzyków członków miejscowej straży pożarnej.

W roku 2007 następuje kolejna zmiana na stanowisku kapelmistrza. Zostaje nim Szymon Kielar, student Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku studiów Prowadzenie Zespołów Estradowych. Można powiedzieć, że z jego pojawieniem się w roli kapelmistrza odmłodniał skład orkiestry. Pojawili się młodzi chłopcy i dziewczyny chętni do zgłębienia tajników muzykowania.

Rok 2012 to rok jubileuszu 90-lecia powołania orkiestry dętej OSP Pakoszówka. Zamierzenia poczynione przez ówczesny zarząd jednostki pozwoliły na podkreślenie zasług wielu ludzi związanych z orkiestrą. Przypomniało historyczne fakty związane z powstaniem i jej działalnością. Dla podkreślenia rangi uroczystości zaprezentowano monetę pamiątkową o nominale jednego "pakosza", wybitną specjalnie z tej okazji.

W tym też roku zostały podjęte rozmowy z panią Anną Hałas, wójtem gminy Sanok i panią Krystyną Kafara, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, w sprawie przyznania środków finansowych na dalszą działalność Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakoszówce. Porozumienie, jakie wtedy osiągnięto, pozwoliło na ustabilizowanie sytuacji związanej z zakupem nowych instrumentów. W ramach projektu ze wsparciem finansowym ze środków Unii Europejskiej w 2014 roku zostały zakupione nowe instrumenty muzyczne. Kolejne zakupiło kółko rolnicze w Pakoszówce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku. Dobrze układająca się współpraca z Gminą Sanok, pozwoliła również na uzupełnienie braków w umundurowaniu członków orkiestry.

Miłym dla oka była współpraca z grupą mażoretek Impuls, powstałą w 2014 roku w Pakoszówce przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sanoku.

Opiekunem grupy została Pani Paulina Kędra i to ona zorganizowała pierwsze 14 osobowy skład. To również występowały wyłącznie mieszkanki Pakoszówki. Grupa kilkakrotnie towarzyszyła orkiestrze w trakcie jej występów na przeglądach i innych uroczystościach. Przez te długie lata orkiestra odniosła wiele znaczących sukcesów, które zostały udokumentowane dyplomami, pucharami i stosownymi wpisami w dokumentacji jednostki. Wiele z nich pozostało jedynie we wspomnieniach ówczesnych muzyków, a o niektórych zapomniano lub zatarły się w ludzkiej pamięci.

W Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakoszówce swoje umiejętności doskonali obecnie 21 młodych muzyków pod batutą kapelmistrza Szymona Kielara, który z orkiestrą owocnie współpracuje od 2007 roku. Zwrócić w tym miejscu należy uwagę na fakt, że od samego początku istnienia orkiestry jej skład to głównie mieszkańcy naszej miejscowości. Orkiestra bierze udział w wielu uroczystościach organizowanych przez lokalne samorządy, stowarzyszenia i instytucje między innymi Dożynki Gminne, uroczystości patriotyczne, Kermesz Smaków Karpackich, noworoczne kolędowanie czy biesiady.

Do udanych należą również udziały zespołu, w przeglądach orkiestr dętych w wojewódzkich i regionalnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy