Reklama

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Chima Eissa w Ustrzykach Dolnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Ustrzyki Dolne

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Chima Eissa w Ustrzykach Dolnych - Zdjęcie główne

foto UM Ustrzyki Dolne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ustrzyckiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece odsłonięto uroczyście pamiątkową tablicę poświęconą urodzonemu w Ustrzykach Dolnych Chaimowi Eissowi, który był aktywnym członkiem Grupy Ładosia.

W uroczystościach wziął udział dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, który poprowadził całą ceremonię. Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie, dr Dariusz Iwaniczko w swoim wystąpieniu przybliżył sylwetkę Chaima Eissa.

Kim był Chaim Eiss?

Był on polskim dyplomatą, który podczas II wojny światowej w szwajcarskim Bernie, działając w ramach tak zwanej Grupy Ładosia. Ich działania skoncentrowane były w dużej mierze wokół akcji paszportowej, której celem było ratowanie Żydów przed zagładą. Chaim Eiss urodził się w 1876 roku w Ustrzykach Dolnych w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z których żadne nie dożyło wieku dorosłego. Imię Chaim, oznaczające "życie" ma charakter symboliczny. Rodzice nadali mu to imię, jako jedynemu dziecku, które przeżyło.

Podczas dzisiejszych obchodów swoje wystąpienia mieli między innymi: Piotr Babinetz, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Anna Gutkowska, zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego oraz w imieniu burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza Janina Sokołowska, sekretarz Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych. Kolejnym punktem było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

Tablica powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego i gminy Ustrzyki Dolne.

/UM Ustrzyki Dolne/

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy