reklama
reklama

Uroczyste obchody 150-lecia Straży Pożarnej w Sanoku [ZDJĘCIA,WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Straż Pożarna w Sanoku obchodziła dzisiaj jubileusz 150-lecia swojego istnienia. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku o godzinie 11.00. Podczas mszy świętej został poświęcony nowy sztandar. Główna część obchodów odbywała się na sanockim rynku.
reklama

Na Rynku w Sanoku odbyły się dziś uroczystości 150-lecia istnienia Straży Pożarnej w tym mieście. Był uroczysty apel, nadanie sztandaru jednostce, przemówienia, wręczanie odznaczeń i awansów oraz parada, nie tylko współczesnego sprzętu, ale też tego zabytkowego.

 - Podjęto decyzję o powołaniu Zawodowej Straży Ogniowej i przyjęciu do pełnieniu służby w pierwszej kolejności czterech strażaków ogniowych. Z zapisów uchwały wynika że była to zawodowa straż miejska podporządkowana burmistrzowi. Do jej obowiązków należała nie tylko walka z pożarami ale także egzekwowanie przepisów ogniowych w mieście.

- mówił Grzegorz Oleniacz, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku.

Historia jednostki zaczęła się od tragicznego pożaru w maju 1872 roku. Spłonęło dużo budynków i radni zdecydowali, że należy utworzyć Straż Pożarną. Zatrudniono wtedy 4 osoby, które nie tylko miały gasić, ale też pilnować przepisów przeciwpożarowych. 

W 1897 roku w Sanoku powstała zakładowa straż pożarna przy Fabryce Wagonów. Korzyść była taka, że fabryka produkowała strażackie sikawki. Kilka z nich zachowało się w dobrym stanie do dziś. Dziś jednostka w Sanoku to 71 strażaków. Jak dodaje komendant, nie zajmują się tylko pożarami, zwłaszcza w ostatnich latach. Pomagali m.in w walce z pandemią, a teraz angażują się w szeroko rozumianą pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W tym roku strażacy z Sanoka gasili m.in potężny pożar w zakładach Ciarko. Jak zgodnie przyznają, był on największym w historii jednostki. Wspominają też m.in. akcję z 1994 roku, kiedy zapaliło się kilkanaście obiektów w skansenie Muzeum Budownictwa Ludowego.

Strażacki jubileusz był okazją do przekazania sanockiej jednostce nowego sztandaru. Ufundowały go głównie samorządy powiatu sanockiego.

 - Sztandar ten będzie symbolem zaszczytnej, ofiarnej i wiernej służby dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli. Wierzymy, że ten zaszczytny znak będzie chlubą i dumą dla naszych sanockich strażaków.

- mówił Janusz Cecuła, wicestarosta powiatu sanockiego, społeczny komitet fundacji sztandaru.

Pamiątkowe gwoździe na drzewcu sztandaru wbili między innymi parlamentarzyści, burmistrz Sanoka, samorządowcy, a także arcybiskup Adam Szal, dokumentując to podpisami w księdze pamiątkowej. Nowy sztandar z rąk fundatorów odebrał nadbrygadier Andrzej Babiec, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przekazując go pocztowi sztandarowemu jednostki w Sanoku.

Za zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz działalność na rzecz społeczności lokalnej prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Zasługi 7 osób. Krzyże Zasługi, oraz 19 Medali za Długoletnią Wzorową Służbę wręczyła strażakom Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacka. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama