reklama

Uratujmy wspólnie przed zniszczeniem. Zbiórka na renowację zabytkowego nagrobka w Dudyńcach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa cmentarzu parafialnym w Dudyńcach k. Sanoka znajduje się piękny, acz naruszony zębem czasu, nagrobek Zygmunta Ścibor-Rylskiego. Nagrobek został wykonany z wapienia w 1871 roku przez rzeźbiarza Piotra Kozakiewicza ( ur. 1835, zm. 1893), absolwenta rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, powstańca styczniowego. Piotr Kozakiewicz tworzył w Warszawie i Wiedniu, a w latach 1866-1872 był uczniem i współpracownikiem Leopolda Schimsera, który wspólnie z Włochem Giovannim Zulianim prowadził przedsiębiorstwo kamieniarskie przy ul. Łyczakowskiej we Lwowie.
reklama

Piotr Kozakiewicz tworzył  w Warszawie i Wiedniu, a w latach 1866-1872 był uczniem i współpracownikiem Leopolda Schimsera, który wspólnie z Włochem Giovannim Zulianim prowadził przedsiębiorstwo kamieniarskie przy ul. Łyczakowskiej we Lwowie. Kozakiewicz  kształcił się również u znanego i cenionego artysty Parysa Filippiego, twórcy wielu nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, sam również wykonywał rzeźby na tym cmentarzu. Właśnie z okresu lwowskiego pochodzi nagrobek  Ścibor Rylskiego,  przedstawiający  płaczkę pod krzyżem i aniołka. Niestety, upływ czasu, jak również warunki atmosferyczne spowodowały, że nagrobek  znajduje się w stanie krytycznym, wymaga pilnej renowacji,  szczególnie, że  podstawa na której stoi rzeźba jest popękana.  

reklama

 

Zygmunt Ścibor Rylski urodził się w 1819 r., a w  1853 roku ożenił się z Józefą Tchorznicką, córką Jana i Kornelii, właścicieli Dąbrówki Polskiej, Dąbrówki Ruskiej, Sanoczka, Stróży Małych i Stróży Wielkich .    W 1854 roku  urodziła im się córka Aleksandra, która zmarła po pół roku, w dniu 25 stycznia 1855 roku. Małżeństwo nie doczekało się więcej dzieci. Zygmunt zmarł 27 maja 1898 roku, został pochowany na cmentarzu w Dudyńcach. Józefa  zmarła w 1907  roku, przed śmiercią przepisując   majątek w Pisarowcach, Stróżach,  Sanoczku  i Dąbrówce dalekiemu krewnemu -Aleksandrowi  Mniszek Tchorznickiemu- prezesowi Sądu Apelacyjnego we Lwowie.

Została pochowana w rodzinnej  kaplicy grobowej na cmentarzu w Sanoku, dzielnica  Dąbrówka.  Bratem Zygmunta był Władysław Ścibor Rylski, właściciel dóbr w Bukowsku. Kuzynka Zygmunta – Leopoldyna   Ścibor Rylska  Horodyńska ( ur. 1816, zm. 1897 ), córka Ludwika Ścibor Rylskiego  i Róży z Siekierzyńskich, , była  inicjatorką budowy i fundatorką kościoła w Dudyńcach pw. Wszystkich Świętych.  Rodzicami Zygmunta Ścibor Rylskiego byli - Franciszek ( ur.1783, zm.1850) i Marianna ze Zbyszewskich (ur. 1789, zm. 1849).Marianna zmarła  na cholerę, w związku z czym, prawdopodobnie została pochowana na cmentarzu cholerycznym, położonym na wzgórzu, pomiędzy Pisarowcami a Kostarowcami.

reklama

 

Nagrobek Zygmunta Ścibor Rylskiego jest bezcenny pod względem historycznym i artystycznym, a z uwagi, iż jego Autor  był jednym z twórców rzeźb nagrobnych  na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, można śmiało powiedzieć, że   w Dudyńcach mamy drobną  cząstkę tego  cmentarza, tej swoistej galerii sztuki.  Zależy nam aby ją ocalić i pielęgnować dla następnych pokoleń, dlatego prosimy o wsparcie naszej inicjatywy.

 

Pieniądze można wpłacić  przez stronę: www.zrzutka.pl  lub na konto Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pobiedno: nr 54 1240 2340 1111 0011 1035 5428 PEKAO  S.A. Sanok. Tytuł przelewu: „Renowacja nagrobka w Dudyńcach”

reklama

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo