Reklama

Uratować cerkwisko

Opublikowano:
Autor:

Uratować cerkwisko - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lipie to mała wieś, której zabudowa ciągnie się zgodnie z rzeźbą terenu, wzdłuż drogi. Była to wioska królewska założona w 1589 roku przez króla Zygmunta Augusta. Obecnie wieś podlega pod gminę Czarna. Położona jest przy przepięknej i malowniczej trasie w kierunku Bystrego i Michniowca.

We wsi znajduje się stare cerkwisko jedno z najstarszych w Bieszczadach. Niezbyt sprzyjające dojście do niewielkiego pagórka obrośniętego starodrzewem, ale także zakrzaczone samosiewem może niejednego zniechęcić. Niestety dojście do cerkwiska bezpośrednio nie jest możliwe, albowiem droga do niego wiedzie przez prywatną posesję, gdzie olbrzymi pies (podobno łagodny), biegający luzem oraz elektryczny pastuch okalający wybieg dla koni, odcina nam możliwość dojścia. Owszem, jest szansa (za zgodą właściciela, jeśli akurat jest w domu) przejść przez podwórko, jednak dyskomfort pozostaje.

– Temat przesunięcia dojścia do cerkwiska został już podjęty, między innymi na wniosek państwa Nieckulów, którym wzmożony ruch w sezonie, a także często karygodne zachowania turystów naruszają prywatność oraz dobra osobiste – mówi Bogusław Kochanowicz, wójt gminy Czarna. – Przejście na cerkwisko jest możliwe tylko dzięki ich dobrej woli. W chwili obecnej pracujemy nad kompromisem stworzenia dojścia do cmentarza, aby znacząco nie ingerować w tereny prywatne. Ścieżka zostanie wyznaczona na nowo. Gmina samodzielnie bądź w współpracy ze stowarzyszeniami lub nieformalnymi organizacjami wielokrotnie podejmowała próby zdobycia środków na remont niniejszego cerkwiska – tłumaczy wójt. – Na powyższy cel zostały złożone trzy projekty. Pierwszym jest „Kraina Lipecka z siodła i na oklep” złożony przez Magdalenę Nieckulę oraz OSP Lipie. Zakłada on wykonanie ekomuzeum wokół Lipia do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez Fundację Bieszczadzką we współpracy z gminą Czarna. W ramach projektu planuje się zagospodarowanie małej infrastruktury (stół, ławka oraz tablica informacyjna) u podnóża cerkwiska. Projekt uzyskał dofinansowanie i będzie realizowany na przełomie 2017/2018 roku. Drugi projekt „Śladami wspólnej przeszłości… w teraźniejszość” złożyło LGD Zielone Bieszczady we współpracy z gminą Czarna do Euroregionu Karpackiego w ramach mikroprojektów słowackich (Interreg VA Polska-Słowacja). Projekt jest w trakcie oceny. W jego ramach zaplanowano inwentaryzację oraz prace porządkowo-remontowe na cerkwisku w Lipiu. Z kolei projekt trzeci „Wspólnie śladami tradycji – smak pogranicza” złożyła gminę Czarna do Euroregionu Karpackiego w ramach mikroprojektów słowackich (Interreg VA Polska-Słowacja). Projekt również jest w trakcie oceny. W jego ramach planuje się renowację szlaków pieszych, w tym szlaku żółtego na cerkwisko w Lipiu – „Od Żukowa do Krainy Lipeckiej”.

Więcej w 49 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE