Reklama

Upamiętnili ofiary na Górze Gruszka

Opublikowano:
Autor:

Upamiętnili ofiary na Górze Gruszka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku wypada 79 rocznica niemieckiej zbrodni na Górze Gruszka.

5 lipca Wicestarosta Sanocki Janusz Cecuła wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary masowego mordu na górze Gruszka w 1940 r. W nocy z 5 na 6 lipca niemcy dokonali egzekucji 112 więźniów sanockiego aresztu. Były to głównie osoby, który próbowały się przedostać z Generalnej Guberni na Węgry i ci, którzy im pomagali.

Ofiarami byli Polacy pochodzący z różnych regionów kraju m.in. z: Warszawy, Poznania , Lublina, Bydgoszczy, Gdyni, Tczewa, Krakowa, Kielc, Łodzi, Częstochowy, Czeladzi, Skarżyska-Kamiennego, Zamościa i 12 osób z Sanoka. Po wojnie większość ofiar ekshumowano i pochowano na sanockim cmentarzu przy ulicy Rymanowskiej.


Nocą z 5/6 lipca 113 skazanych czterema policyjnymi samochodami ciężarowymi przewieziono przez Zagórz i Tarnawę Górną na górę Gruszka. Podczas transportu udało się zbiec jednemu z aresztowanych. Na Gruszce czekał już wykopany, odpowiedniej wielkości, dół. Egzekucja zakończyła się nad ranem 6 lipca. Wykonali ją żołnierze z 45. Batalionu Policyjnego stacjonującego w Rzeszowie. Zwłoki zamordowanych doczekały się ekshumacji i godnego pochówku dopiero w listopadzie 1947 r. Ich szczątki przewieziono do Sanoka i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Rymanowskiej.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE