Reklama

Uniwersytet niejedno ma imię

Opublikowano:
Autor:

Uniwersytet niejedno ma imię - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Ustrzykach Dolnych rozpoczął się kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego.

Uroczysta inauguracja miała miejsce 6 października.

Po raz dziesiąty dzieci z gminy Ustrzyki Dolne spotykają się na zajęciach popularnonaukowych organizowanych przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a finansowanych przez gminę. Od trzech semestrów taką szansę mają także dzieci z Olszanicy i Uherców Mineralnych, dzięki zaangażowaniu tamtejszej gminy. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego wspiera także miejscowa Szkoła Podstawowa nr 1, gdzie odbywa się część zajęć wykładowych i laboratoryjnych DUT.

Nowy semestr ustrzyckiej filii rozpoczął wykład "Czy liczymy lepiej niż kalkulator?" prowadzony przez dr. Tadeusza Ratusińskiego, wykładowcy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wykład, mimo że dotyczył matematyki, bardzo podobał się słuchaczom. Wspólnie z prowadzącym uczniowie sprawdzali wyjątkowość liczby 7, poznali matematyczną magię i wiele innych ciekawostek. Na kolejnych spotkaniach studenci sprawdzą, jakie kolory ma świat, poznają niesamowite możliwości ludzkiego mózgu, dowiedzą się, jak współczesne technologie pomagają w pracy archeologa oraz nauczą się bezpiecznego korzystania z Internetu.

W Ustrzykach Dolnych w ramach DUT odbywają się także laboratoria, gdzie mali studenci spotykają się w tygodniu w niewielkich grupach, aby uczyć się programowania, chemii, biologii czy modelarstwa. W tym semestrze również zostaną zorganizowane takie warsztaty.

- Gmina Ustrzyki Dolne już od 2014 roku umożliwia uczestnictwo w zajęciach popularnonaukowych organizowanych przez Fundację. - mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk.- Mimo że to już 11 semestr, to w dalszym ciągu widzimy niesłabnące zainteresowanie tymi zajęciami i chęcią naukowej zabawy, która realizowana jest w ramach wykładów i laboratoriów DUT. Gmina od wielu lat stara się równolegle wspierać sport i nauki ścisłe w regionie, aby każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie – kwituje burmistrz.

Poza zajęciami Fundacja wspólnie z Gminą Ustrzyki Dolne, SP nr 1 oraz przy wsparciu Pratt&Whitney Rzeszów, w marcu 2018 otworzyła nową pracownie robotyczną, z której korzystają studenci DUT podczas zajęć laboratoryjnych, ale nie tylko. Jak mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji, powołanie do życia pracowni stworzyło nowe pole działalności dla dzieci i nauczycieli.

- Od momentu powstania, w pracowni spotykają się nie tylko dzieci z naszych zajęć, ale także uczniowie szkoły, i to cieszy nas najbardziej, że wyszliśmy z "murów" DUT z naszą misją popularyzowania nauki. O tym, jak cenna i potrzebna była ta inicjatywa, świadczą efekty pracy i sukcesy grupy dzieci, która pod opieką nauczycieli w niej programuje i buduje roboty. Ze swoimi projektami odwiedzają lokalne festiwale nauki, konkursy robotyczne, a teraz organizują "Dzień z robotyką", a więc własny piknik naukowy.

Poza Ustrzykami Dolnymi, zajęcia DUT odbywają się też w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Stalowej Woli. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE