reklama
reklama

Ta umowa jest krokiem milowym w opiece zdrowotnej. GVM Carint wybuduje Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek, 27 bm. w Sanoku GVM CARINT i Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) podpisały niezwykle cenną umowę, dzięki której na działce szpitalnej zostanie wybudowany nowy obiekt Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych o powierzchni 2200 m.kw. Sprawi on, że w krótkim czasie kardiologia interwencyjna w sanockim wydaniu dorówna najwyższym standardom europejskim. Pierwszych pacjentów nowa sanocka „wizytówka” Carintu przyjmie za około 2,5 roku. Wartość inwestycji przekracza kwotę 30 mln. zł.
reklama

Historycznego aktu podpisania umowy dostąpili: starosta sanocki Stanisław Chęć i dyrektor SP ZOZ w Sanoku Grzegorz Panek, z drugiej strony: Fabio Pezzani – financial director The Italian Hospital Group GVM Spa, Luca Vegetti – przedstawiciel włoskiego udziałowca GVM – Gruppo Villa Maria Spa oraz Sebastian Kawalec – prezes zarządu GVM Carint Polska, z siedzibą w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyli ponadto: wicestarosta sanocki Janusz Cecuła oraz członkowie zarządu powiatu: Andrzej Chrobak i Damian Biskup.

 

- Jesienią 2022 roku GVM Carint przedstawił nam konkretną propozycję rozbudowy Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych (PCIS-N), oczekując od nas zgody na kupno, bądź dzierżawę gruntu pod nową inwestycję. Od razu dostrzegliśmy w niej ogromne korzyści w opiece zdrowotnej społeczeństwa, stąd decyzja nasza mogła być tylko jedna. Zdecydowaliśmy się na 30-letni okres dzierżawy, co zostało zaakceptowane przez naszych partnerów. Za podjęcie inicjatywy, za wybór Sanoka na miejsce tej inwestycji oraz wzorcową współpracę pragnę serdecznie podziękować władzom GVM Spa i CARINT-u, z prezydentem Ettore Sansavinim na czele

– powiedział otwierając spotkanie, starosta Stanisław Chęć.

Dlaczego Sanok?

Czternaście lat mija od momentu powstania w Sanoku Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych. To dzięki niemu pacjenci z powiatów: sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego i brzozowskiego uzyskali dostęp do wysokospecjalistycznych świadczeń ratujących życie z zakresu kardiologii interwencyjnej. O tym jak cenną i bardzo potrzebną jest placówką, najlepiej świadczy fakt, iż od momentu powstania uratowano tu życie ok. 7.6 tysiąca pacjentów z rozpoznanym zawałem serca. Inna liczba - 1.6 tys. pacjentów kardiologicznych przyjmowanych rocznie w PCS-N Carint podkreśla jego znaczenie.

Zapytany przez dziennikarzy – dlaczego wybór miejsca dla tak cennej, ambitnie wkraczającej w XXI wiek inwestycji padł na Sanok? – prezes zarządu GVM Carint Sebastian Kawalec odpowiedział:

- W znacznej mierze zadecydował o tym wybór Sanoka dokonany przed czternastoma laty. Czas potwierdził, iż miejsce to okazało się strategicznym, na co wskazują liczby przyjmowanych pacjentów. Znakomicie sprawdził się wybór lokalizacji Centrum w obrębie szpitala, która zapewnia dobrą współpracę z SP ZOZ, a zwłaszcza z oddziałami: ratunkowym, kardiologicznym i neurologicznym. Poza tym dobra opinia pacjentów i mieszkańców oraz Narodowego Funduszu Zdrowia jakby przechyliły szalę na korzyść Sanoka.

Okres czternastu lat działania Centrum to czas jego dynamicznego rozwoju. Obecnie realizuje ono pełny profil zabiegowych świadczeń kardiologicznych i co istotne, zakres wykonywanych zabiegów jest ciągle poszerzany o nowe procedury. W 2021 roku rozpoczęto wszczepienia urządzeń do elektroterapii do pęczka Hisa, zaś w ubiegłym roku wprowadzono system udrażniania tętnic z masywnymi zwapnieniami. Rozszerzono też program leczenia wad strukturalnych serca.

Szczupła baza hamulcem rozwoju

Na drodze do dalszego postępu oraz zapewnienia większej ilości łóżek kardiologicznych i odpowiednich warunków dla pacjentów stanęła obecna infrastruktura Centrum, domagając się modernizacji. Sygnał został natychmiast wychwycony przez władze Carint-u i włoskiego udziałowca spółki. Opracowana przez GVM Carint koncepcja rozbudowy przewiduje budowę nowego obiektu na miarę XXI wieku. Mówił o niej prezes zarządu GVM Carint Sebastian Kawalec;

- Dzisiejszy dzień 27 kwietnia 2023 roku jest dniem historycznym, gdyż otwiera nowy rozdział leczenia kardiologicznego w Centrum w Sanoku. Inwestycja zapewni poszerzenie bazy łóżkowej, w szczególności oddziału intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz dostosowanie do realizacji wysokospecjalistycznych zabiegów kardiologicznych. Planowana rozbudowa umożliwi uruchomienie dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej, który zapewni kompleksowe i skoordynowane leczenie, od diagnostyki przez zabiegi na rehabilitacji kończąc. Dzięki dwuosobowym salom z pełnym węzłem sanitarnym, pacjenci zyskają duży komfort. Obiekt będzie połączony z głównym budynkiem szpitala oraz oddziałami: zakaźnym i pulmonologicznym łącznikiem komunikacyjnym, co umożliwi dalszą dobrą współpracę na linii Szpital – Centrum. W ramach inwestycji wykonany zostanie też ogólnodostępny parking

– streścił całość zadania prezes zarządu.

Współpraca służąca pacjentom

O wzorcowej współpracy Szpitala z GVM Carint mówił dyrektor SP ZOZ Grzegorz Panek.

– Dotychczasowa 14-letnia współpraca pozwoliła odkryć wszystkie mocne strony takiego rozwiązania. Można mówić o synergii, nie ograniczającej się do wzajemnych konsultacji, ale także do świadczenia sobie wzajemnych usług, zapewniających pacjentom pełny profil leczenia w jednym miejscu. Jest też jeszcze jeden istotny wątek takiego współistnienia. Pojawienie się u nas w 2009 roku Carintu, jego doświadczenia i rozwój, niewątpliwie miały wpływ na zmiany, jakie nastąpiły w naszym szpitalu. Przypomnę, że w tym okresie powstały nowe oddziały: kardiologii, neurologii, czy oddział ratunkowy. Jestem przekonany, że rodzący się nowy Carint, znów podniesie nam poprzeczkę i będziemy musieli się z nią zmierzyć. Właśnie staramy się o środki, które pozwolą nam przebudować szpitalny oddział ratunkowy. Dziś, wespół z przyjaciółmi z Carintu, cieszymy się z podpisania umowy, którą przygotowywaliśmy, traktując to zadanie jako jeden z ważnych celów.

 

Włosi strategicznym partnerem

Na uroczystość podpisania umowy, dającej zielone światło rozbudowie sanockiego Centrum, przybyła mocna ekipa partnerów z Włoch z dyrektorem Fabio Pezzanim oraz Luca Vegettim, reprezentujących The Gruppo Villa Maria Spa.

– To moja druga wizyta w tym mieście w ostatnim czasie. Wcześniejsza miała miejsce 14 lutego br. i poświęcona była omówieniu dążeń związanych z planowaną w Sanoku inwestycją. Okazała się bardzo merytoryczną i owocną, czego dowodem jest dzisiaj podpisana umowa. Pragnę serdecznie podziękować Panu staroście oraz panu dyrektorowi szpitala za zrozumienie i wkład pracy wniesiony w to dzieło

powiedział dyrektor Fabio Pezzani.

Nawiązał też do przypadającego w tym roku jubileuszu 50-lecia Gruppo Villa Maria Spa, jednej z największych i najbardziej uznawanych włoskich grup w sektorze zdrowia. Owocem jej działalności jest m. in. 28 szpitali, 14 ośrodków klinicznych we Francji, Polsce, Albanii i Ukrainie, koncentrujących się głównie na kardiologii i neurochirurgii.

– Współdziałamy z GVM Carint Polska z siedzibą w Krakowie, zaznaczając swą działalność na Podkarpaciu, które jest dla nas bardzo istotnym regionem. Dla przykładu przywołam tu szpital im. Św. Rodziny w Rudnej Małej k. Rzeszowa, którego jesteśmy większościowym udziałowcem.

Wielkim sympatykiem rozwoju działalności Gruppo Villa Maria Spa w Polsce jest jej prezydent Ettore Sansavini, bardzo ubolewający, że ze względów zdrowotnych (po zabiegu chirurgicznym) nie mógł osobiście przybyć do Sanoka. Jakież więc było zdziwienie wszystkich, gdy w pewnym momencie jego postać pojawiła się na dużym ekranie telebimu, aby w ten sposób współuczestniczyć w tym wydarzeniu. Dziękował za umożliwienie mu zdalnego uczestnictwa w akcie podpisania umowy, podkreślając, że jest to ważny etap współpracy z Sanokiem, że Grupa, której przewodzi, od początku była wielkim zwolennikiem tej inicjatywy.

– Cieszę się, że jako partner Carintu uczestniczymy w przedsięwzięciach realizowanych w Polsce. Żegnam się słowami: „do zobaczenia” za kilka miesięcy w Sanoku, kiedy wkopiemy pierwszą łopatę pod przyszły piękny obiekt GVM Carint!

zakończył swój niecodzienny występ prezydent Ettore Sansavini.

W odpowiedzi starosta Stanisław Chęć dziękował mu za wsparcie i zainteresowanie, dzięki któremu podpisana umowa będzie mogła być realizowana.

– Panie prezydencie! Dziękujemy za wszystko. Sanok i cały region bieszczadzki, obsługiwany przez GVM Carint są Panu ogromnie wdzięczne. Czekamy na Pana jesienią!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama