Reklama

Umacnia przykładem życia. Z wizytą w Regionalnym Centrum Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach FOTO

Opublikowano: sob, 10 lis 2018 11:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiele lat temu Jan Paweł II, będąc jeszcze młodym księdzem, a później kardynałem wędrował po Beskidzie Niskim. Najpierw ze swoimi studentami, później z przyjaciółmi. To był czas spędzony na kontemplacji i modlitwie, ale też czas poświęcony odpoczynkowi i nabieraniu sił do dalszej pracy. Ten okres w życiu mieszkańców wsi, kiedy przyjeżdżał do nich papież Polak, upamiętniono poprzez powołanie do życia Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach.

Centrum znajduje się w Domu Kultury w Pastwiskach. Przy wejściu do środka wita nas wiersz Czesława Miłosza "Oda na 80. urodziny Jana Pawła II", który zdobi jedną ze ścian. Na innych widnieją wybrane myśli papieża. Centrum znajduje się na piętrze. W środku przy samym wejściu natkniemy się na ekspozycję prywatnej kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, która dla Jana Pawła II była miejscem szczególnym, gdyż to w niej 1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie. Po latach kaplica stała się miejscem modlitwy, pracy i wytchnienia dla arcybiskupa Wojtyły.

W Centrum znajduje się również ekspozycja związana z życiem i działalnością Karola Wojtyły jako metropolity krakowskiego. W tej części zwiedzający mogą poznać posługę kapłańską świętego Polaka oraz jego stosunek do drugiego człowieka. Jako dobry duszpasterz arcybiskup Karol Wojtyła nigdy nie zaniedbywał kontaktów z innymi ludźmi. Modlił się za tych, których spotkał na swojej drodze. Sporo uwagi poświęcał ludziom młodym i osobom chorym.

W Centrum można również poznać sylwetki najbliższych współpracowników papieża: sercankę s. Eufrozyna Teresa Rumian i urszulankę s. Emilia Krystyna Ehrlich, a także jego przyjaciół Wandę i Andrzeja Półtawskich oraz rodzinę Kosiarskich. Znajduje się tutaj również ekspozycja, która ukazuje Jana Pawła II jako intelektualistę. Każdy odwiedzający może przeczytać książki poświęcone papieżowi jak również dzieła przez niego napisane. Nie brakuje rękopisów i dokumentów. W Centrum zawarto trzy najważniejsze wątki w życiu Jana Pawła II: intelektualno-duchowy, pasterski oraz turystyczno-przyrodniczy.

 

Centrum otwarte dla każdego

 

Kilka dni temu zorganizowano dzień otwarty w Centrum, które upamiętnia liczne pobyty papieża w Beskidzie Niskim, głównie w Rudawce Rymanowskiej.

- Dzień otwarty zorganizowaliśmy, żeby zachęcić ludzi do odwiedzania Centrum - mówi Henryk Maksymik, sołtys wsi, który czuwał nad realizacją inwestycji. - Myślę, że zda to egzamin, bo już teraz sporo osób do nas przyjeżdża. Dla wielu wygląd Centrum to szok, wiedząc, jak wcześniej budynek wyglądał, a jak teraz. Ludzie są zachwyceni. Mówią, że udało nam się to urządzić. Wiele rzeczy będzie jeszcze doposażonych. Centrum bardzo zachwycona była pani prof. Wanda Półtawska, która zapewniła, że przekaże nam jeszcze wiele rzeczy ze swojego zbioru. Między innymi będą to rękopisy "Tryptyku Rzymskiego".

Z okazji dnia otwartego program artystyczny pt. "Szukałem was" przygotowała grupa teatralno-wokalna z Długiego. Scenariusz napisany przez Urszulę Kuzian składał się z montażu słowno-muzycznego oraz prezentacji multimedialnej o Ojcu Świętym.

Starania o realizację inwestycji rozpoczęły się w lipcu 2016 roku. Dzięki licznym dofinansowaniom z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Podkarpackiego oraz Urzędu Gminy Zarszyn Centrum udało się ukończyć we wrześniu 2018 roku. Uroczyste otwarcie miało miejsce 17 października. Impulsem do powstania Centrum były wielokrotne pobyty ks. Wojtyły w tej okolicy. Inicjatorem, autorem opracowania koncepcji działania i konsultantem merytorycznym jest prof. Roman Kuźniar. Sporo zasług w

powstaniu Centrum ma również Andrzej Betlej, wójt gminy Zarszyn oraz wspomniany już Henryk Maksymik, sołtys Pastwisk. Koncepcje rozwiązań ekspozycyjnych i graficznych przygotowali pracownicy Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Teksty i materiały archiwalne opracowała Karolina Rybska - His Tour z pomocą Anny Solarz, prof. Kuźniara oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Eksponaty i archiwalia związane z kardynałem Wojtyłą przekazali na rzecz Centrum również Wanda i Andrzej Półtawscy, rodzina Kosiarskich oraz Roman Kuźniar.

Centrum jest dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.