Reklama

Udaremniono przemyt pięknych muszli chronionego gatunku ślimaka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 4 okazów skrzydelnika olbrzymiego. To muszle chronionego gatunku zagrożonego wyginięciem.

Okazałe muszle o długości od 20 do 27 cm wykryte zostały podczas kontroli autokaru wjeżdżającego do Polski z Ukrainy. Należą do gatunku skrzydelnik olbrzymi ( Strombus gigas), objętego ochroną na  mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Przewożący je mężczyzna nie przedstawił chronionych okazów do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES.

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania.

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej w 2021 r. zatrzymali 4,5  tys. okazów CITES – gatunków zagrożonych wyginięciem, w  tym 246 żywych zwierząt, 22  spreparowane okazy  oraz  ponad 4,2 tys. medykamentów medycyny azjatyckiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy