Reklama

Udana submisja w krośnieńskiej RDLP

Opublikowano:
Autor:

Udana submisja w krośnieńskiej RDLP - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek 15 lutego w Nadleśnictwie Brzozów rozstrzygnięta została XIX Submisja Drewna Cennego RDLP w Krośnie - coroczny przetarg na kłody drewna liściastego poszukiwane w przemyśle okleiniarskim i lutniczym.

Do sprzedaży wystawiono 1248 metrów sześciennych surowca pochodzącego z 19 nadleśnictw podległych RDLP w Krośnie. Drewno, zgromadzone na składach w Załużu i Oleszycach, przez dwa tygodnie było do dyspozycji odwiedzających kupców, którzy każdą kłodę mogli obejrzeć dokładnie.  Prawie 3/4 oferowanego surowca to drewno dębowe, w mniejszych ilościach wystawiono drewno jaworowe, jesionowe, bukowe, wiązowe czy olchowe.
W submisji ostatecznie wzięły udział 23 firmy z Polski, Słowacji, Austrii, Włoch i Estonii. Zakupiły łącznie 1240 metrów sześciennych drewna, zatem tylko 8 kubików pozostanie na składzie.


Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła prawie dwa tys. zł za metr sześcienny, przy czym najwyższą cenę średnią osiągnęła dębina - 2 446 zł za kubik. Najwyższa cena jednostkowa zaoferowana została za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród i wyniosła 8 tys. zł za kubik.


- Ciekawostką jest, że zdecydowana większość, bo 84 procent drewna trafiło do polskich odbiorców, a największą pulę, ponad 400 metrów sześciennych zakupiła firma z naszego regionu, co świadczy o rosnącej potędze rodzimego przemysłu drzewnego - mówiła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Cieszy nas stabilna cena, cieszy też wzrost zainteresowania naszą buczyną, bo może jest to pierwszy symptom powrotu mody na jasne drewno w przemyśle okleiniarskim.


Submisje organizowane przez RDLP w Krośnie to jedne z większych w Europie przetargów na drewno cenne, zwłaszcza gatunków liściastych. Odbywają się one nieprzerwanie od 2000 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE