Reklama

Ubezpieczenie przez Internet bezpieczeństwo

Opublikowano:
Autor:

Ubezpieczenie przez Internet bezpieczeństwo - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Postęp technologiczny i cyfryzacja są obecne w niemalże każdej dziedzinie życia. Dotyczy to także branży ubezpieczeniowej, która umożliwia klientom zakup polis bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki sieci internetowej. Czy jednak ubezpieczanie się przez Internet jest bezpieczne? Na co zwrócić uwagę, kupując polisę w ten sposób?

Jakie polisy kupimy przez Internet?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń w rodzajach polis, dostępnych przez Internet. Korzystając z komputera lub telefonu możemy kupić ubezpieczenie OC, AC, kosztów leczenia, turystyczne czy nawet polisę na życie. Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje możliwość zakupu swoich produktów w wersji on-line. Wystarczy wybrać polisę, zrobić przelew i czekać na dokumenty.

Czy polisa przez Internet jest ważna?

Każde ubezpieczenie, które możemy kupić przez Internet, jest ważne i nie różni się od ubezpieczenia kupionego bezpośrednio u agenta. Po wybraniu i opłaceniu przelewem interesującej nas polisy, dowód jej zakupu przesłany jest na naszą skrzynkę e-mailową a oryginalne dokumenty wysyłane pocztą konwencjonalną (choć nie zawsze jest potrzebne, aby polisa była ważna). 

Ubezpieczenie przez Internet nie jest więc niczym niezwykłym. To w zasadzie norma a przede wszystkim bardzo duża wygoda. Nie musimy bowiem wychodzić z domu a wszystkie oferty możemy przeglądać siedząc w wygodnym fotelu. Co więcej – umowy zawierane on-line często są dużo tańsze, niż te oferowane w placówkach. 

Czy polisa kupiona on-line chroni?

Kupując ubezpieczenie przez Internet bezpieczeństwo jest oczywiście najważniejsze. Niektóre osoby nie mają jednak zaufania do zakupów w sieci. Są one dla nich zbyt wirtualne a dokument, który nie posiada pieczątki, uznają za nieważny. A przecież są polisy, których nie musimy nawet mieć w formie papierowej, bowiem nie jest ona wymagana, jak w przypadku OC samochodowego.

Tym osobom, które nie do końca ufają polisom kupionym w sieci, warto przypomnieć, że ubezpieczyciel wpisuje ich dane do swojej bazy danych a następnie dosyła polisę w wersji papierowej. Niektóre ubezpieczenia nadal wymagają osobistego stawiennictwa u ubezpieczyciela, ale nie oznacza to, że zakupy w Internecie są niebezpieczne lub kupiona polisa nie będzie działać.

Ubezpieczenie przez internet bezpieczeństwo danych

Najczęściej, zanim kupimy ubezpieczenie, korzystamy z internetowych porównywarek, aby wybrać polisę zbliżoną do naszych potrzeb i oczekiwań – i następnie dokonać zakupu on-line. Aby aplikacje, które nam to umożliwiają, zadziałały bez zarzutu (oraz znalazły ofertę zgodną z naszymi potrzebami), musimy wprowadzić do nich nieco danych, czasem także tych wrażliwych.

W tej sytuacji bezpieczeństwo zależy zarówno od nas, jak i od strony www ubezpieczyciela. Otóż nasz komputer musi być oczywiście dobrze zabezpieczony: posiadać aktualne oprogramowanie antywirusowe i być wolnym od wirusów. Strony umożliwiające zakup polis muszą natomiast (i są) być zabezpieczone (odpowiednim protokołem). Oczywiście nie korzystajmy ze stron, które wydają się podejrzane.

Jak nie dać się oszukać?

Aby nie dać się oszukać, powinniśmy poruszać się po stronach znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Strony, które wydadzą nam się niewiarygodne, omijamy i nie podawajmy na nich żadnych danych, a zwłaszcza haseł do konta bankowego! Jeśli nie mamy pewności co do wiarygodności danej strony (porównywarki czy rankomatu), poszukajmy innej.

Gdy znajdziemy już interesujący nas produkt, możemy też zadzwonić na infolinię danego ubezpieczyciela i spytać, czy na pewno jest on w ich ofercie. Jeśli agent infolinii zaprzeczy, zrezygnujmy, bo może to być oszustwo. Po naszej stronie potrzebna jest więc czujność. Zyskamy wtedy pewność, że zakup on-line jest bezpieczny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE