Reklama

Tysiące przeszkolonych turystów. W Bieszczadach będzie bezpieczniej [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Tysiące przeszkolonych turystów. W Bieszczadach będzie bezpieczniej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ciągu siedmiu weekendów ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR przeszkolili ponad 2500 turystów z podstaw udzielania pierwszej pomocy oraz zasad poruszania się w terenie górskim.

Akcja została zorganizowana przez Grupę Bieszczadzką GOPR oraz Fundację SOS Na Ratunek, której założycielami również są bieszczadzcy ratownicy. - Priorytetowym celem było uświadomienie ludziom konieczności pomocy osobom potrzebującym, w szczególności w przypadku nagłego zatrzymania krążenia - informują ratownicy.

Każdy turysta miał możliwość samodzielnego wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zapoznania się z obsługą defibrylatora AED oraz ze sprzętem, którym dysponuje GOPR. Ratownicy skupiali się również na przekazaniu wiedzy dotyczącej bezpiecznego poruszania się w terenie górskim oraz zachęcali do wstąpienia w szeregi GOPR.

- Specyfika gór i związany z nią stosunkowo długi czas dojazdu do poszkodowanego, który w zależności od terenu i warunków pogodowych to minimum 30 min, powoduje to, że bez pomocy postronnych turystów przy zatrzymaniu krążenia potencjalny poszkodowany jest praktycznie bez szans. Już po 4 minutach od zatrzymania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Odpowiednie uciskanie klatki piersiowej wydłuża ten czas dzięki czemu później my możemy użyć specjalistycznego sprzętu i uratować komuś życie - zaznaczają ratownicy.

W trakcie akcji ratownicy prowadzili równocześnie zbiórkę pieniędzy na potrzeby działalności Bieszczadzkiej Grupy GOPR. - Najpilniejszym celem jest w tym momencie remont dachu dyżurki w Ustrzykach Górnych. W trakcie spotkań zebrano prawie 9 tysięcy złotych. Zbiórka na ten cel cały czas prowadzona jest na portalu zrzutka.pl/goprbieszczady gdzie już udało się zebrać 18 tysięcy złotych. Aby dokonać wspomnianego remontu potrzeba prawie 75 tysięcy złotych - informują ratownicy zachęcając przy okazji do wsparcia inicjatywy.

Grupa Bieszczadzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników. W 2017 roku ratownicy przepracowali łącznie 37 118 godzin społecznych i uczestniczyli w 337 akcjach, bezinteresownie ratując zdrowie i życie innych ludzi.

Źródło: GOPR Bieszczady / Fundacja SOS na ratunek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE