Reklama

TYRAWA SOLNA: Młodzież posadziła Dęby Pamięci Katyńskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 2 maj 2019 12:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 26 kwietnia przy Szkole Podstawowej w Tyrawie Solnej zostało posadzonych dziesięć dębów katyńskich dla uczczenia pamięci zamordowanych w 1940 roku Polaków, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę.

Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. Pawła Pelca w zabytkowej cerkwi.

Słowa do zebranych w świątyni gości skierowała Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Anna Hałas, wójt gminy Sanok, Stanisława Tymoczko, dyrektor SP w Mrzygłodzie i Szkoły Filialnej w Tyrawie Solnej oraz hm. Krystyna Chowaniec, komendantka Hufca Ziemi Sanockiej.

W uroczystości udział wzięli również ppłk. Dariusz Brzeżawski, wojskowy komendant uzupełnień w Sanoku, Grzegorz Dziuba, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Brzozów, Marian Kurasz, sekretarz gminy Tyrawa Wołoska, ks. Mikołaj Kostecki z Hłomczy, radni i sołtysi z gminy Sanok i Tyrawy Wołoskiej oraz dyrektorzy z pobliskich szkół.

Sadzenie dębów katyńskich poprzedził wzruszający program patriotyczny w wykonaniu uczniów z  miejscowej szkoły, przygotowany pod opieką nauczycielek: Joanny Dziemińskiej-Woźniak, Danuty Tutak i Natalii Wojciechowskiej.

Następnie uczestnicy udali się na plac przy Szkole Podstawowej, gdzie byli świadkami sadzenia dziesięciu dębów poświęconych Polakom zamordowanym od strzału w tył głowy w 1940 roku w Katyniu i Charkowie. Każdy dąb został obsypany przez hm. Krystynę Chowaniec symboliczną grudkę ziemi pochodzącą z cmentarza w Katyniu.

Dęby pamięci w Tyrawie Solnej upamiętniają bohaterską postawę: majora Antoniego Żyromskiego, ur. w 1897 r. w Folwarkach, kapitana Jana Błęckiego, ur. w 1901 r. w Pelplinie, majora Tadeusza Graczyka, ur. 1899 r. we Florentynowie, kapitana Ludwika Ciaputy, ur. w 1908 r. w Krakowie, majora Franciszka Bałki, ur. w 1889 r. w Kadobnej na Ukrainie, kapitana Stanisława Tatarzyna, ur. w 1906 r. w Tyrawie Solnej, porucznika Alojzego Behrendta, ur. 1911 r. w Dortmundzie, porucznika Witolda Pużanowskiego, ur. w 1909 r., porucznika Józefa Rusinka, ur. w 1907 r. w Kuźminie oraz porucznika Czesława Bartkowiaka, ur. w 1908 r. w Głuszynie Wielkopolskim.

 

Źródło: Gmina Sanok

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE