Reklama

Twoje dziecko otrzymało drogi prezent na I Komunię? Pamiętaj rodzicu - musisz zapłacić podatek!

Opublikowano: czw, 16 maj 2019 08:30
Autor:

Twoje dziecko otrzymało drogi prezent na I Komunię? Pamiętaj rodzicu - musisz zapłacić podatek! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uwaga, drogie prezenty komunijne trzeba zgłosić fiskusowi. W przypadku, gdy dziecko otrzyma bardzo wartościowy prezent na komunię, może pojawić się obowiązek zapłaty podatku.

W przypadku znajomych i dalszej rodziny  dotyczy to prezentów droższych niż 4902 zł. W przypadku najbliższej rodziny, w tym dziadków, nie trzeba płacić podatku niezależnie od wartości prezentu, ale w niektórych sytuacjach i tak konieczna będzie wizyta w urzędzie skarbowym. 

Sezon komunijny jest już w pełni. Podatkiem nie muszą się martwić rodzice tych dzieci, które otrzymały z tej okazji skromniejsze prezenty, ale gdy dziecko dostało droższy prezent, jak np. notebook, iPod, rower czy quad, warto zastanowić się nad kwestiami podatkowymi. Zarówno wysokość podatku, jak i warunki uprawniające do zwolnienia oraz kwota, po przekroczeniu której pojawią się obowiązki podatkowe, uzależnione są od tzw. grupy podatkowej. Określa ona relacje wiążące obie strony darowizny, czyli darczyńcę i obdarowanego.


Tzw. grupa 0 - małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha;

I grupa - małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;

II grupa - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie, pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych

III grupa - inni nabywcy.

Od prezentów od najbliższej rodziny podatku nie trzeba w ogóle płacić. W ustawie są bowiem przewidziane zwolnienia i ulgi, choć ich skuteczność będzie uzależniona od spełnienia określonych warunków. Do najbliższej rodziny ustawa zalicza oprócz rodziców także dziadków, rodzeństwo, ojczyma czy macochę (tzw. grupa 0). Mogą oni obdarowywać naszą pociechę bez żadnych limitów i bez podatku. Trzeba jednak pamiętać o dwóch ważnych warunkach. Po pierwsze darowiznę należy zgłosić fiskusowi, gdy jej wartość w ciągu 5 lat poprzedzających ten rok przekracza 9 637 zł (czyli kwotę, która w ogóle nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem). Należy to zrobić w ciągu  6 miesięcy.

Ze względu na to, że dziecko jest małoletnie i nie może tego zrobić samodzielnie, zgłoszenia w jego imieniu dokonuje jego przedstawiciel ustawowy, czyli zazwyczaj rodzic. Warunek ten jest bezwzględny, na co jednoznacznie wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15.11.2012 r., sygn. akt II FSK 858/11, podzielając argumentację sądu wojewódzkiego, zgodnie z którą wiek obdarowanej, która była osobą małoletnią, nie jest okolicznością usprawiedliwiającą brak zgłoszenia darowizny. Drugi warunek odnosi się do darowizn pieniężnych. W tym przypadku, by móc skorzystać ze zwolnienia, pieniądze powinny być przelane na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo kredytową lub przekazem pocztowym. 

Jeżeli prezent komunijny nie przekracza określonej w ustawie wartości, to nie podlega on w ogóle opodatkowaniu. Co ważne, jeżeli ta sama osoba w ciągu 5 lat poprzedzających rok ostatniej darowizny coś już przekazywała naszemu dziecku, należy zliczyć wartość wszelkich prezentów. Są to bowiem limity określone dla darowizn od jednej osoby w ciągu poprzednich 5 lat. Dla osób zaliczonych do I grupy podatkowej (znajdą się tu prezenty np. od babci, dziadka, rodzeństwa, ojczyma, macochy) kwota ta wynosi 9 637 zł.

Trochę mniejsze możliwości obdarowania bez podatku mają np. ciocie, wujkowie (II grupa podatkowa). Dla nich została przewidziana kwota 7 276 zł. Natomiast prezenty od znajomego czy przyjaciela rodziny muszą zmieścić się w 4 902 zł. Jeżeli więc np. chrzestny będący przyjacielem rodziców kupił z okazji komunii notebooka za 1,5 tys. zł, to na pierwszy rzut oka kwestie podatkowe nie wchodzą w grę. Trzeba jednak pamiętać, żeby zsumować wartość prezentów otrzymanych w ciągu ostatnich 5 lat poprzedzających rok komunii (czyli dla komunii, która ma miejsce w 2013 r. zsumowanie należy rozpocząć od 2008 r). 

Źródło: infor.pl

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE