Reklama

Trwa nabór do czynnej służby wojskowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trwa nabór do czynnej służby wojskowej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Interesujesz się militariami? Szukasz ciekawej pracy, która da Ci poczucie bezpieczeństwa i szacunku społecznego? Podczas służby spotkasz ludzi z pasją, otrzymasz szanse na rozwój osobisty.

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało wiele ciekawych propozycji dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z mundurem wojskowym. W artykule przedstawiono formy czynnej służby wojskowej. Ich szeroki asortyment pozwala na połączenie życia prywatnego i realizacji pasji związanych z wojskiem. Portal rekrutacyjny dostępny pod adresem internetowym: https://www.zostanzolnierzem.pl/#/login pozwoli Ci rozpocząć proces rekrutacji bez wychodzenia z domu.Służba przygotowawcza przepustką do zawodowej służby wojskowej

 

Osoby, które chcą zostać żołnierzem zawodowym, a dotychczas nie pełniły służby wojskowej kieruje się do odbycia służby przygotowawczej. Otwiera ona drzwi do zawodowej służby wojskowej. Służba przygotowawcza jest ciekawą przygodą z wojskiem i nie jest w żaden sposób wiążąca do podjęcia kolejnych kroków w karierze zawodowej. Podczas służby przygotowawczej żołnierz zostaje poddany szkoleniu, które kończy się egzaminem. Jest to forma służby, która pozwala zainteresowanej osobie sprawdzić swoje predyspozycje do zawodowej służby wojskowej. 

Celem szkolenia jest:

    • Opanowanie bojowych podstaw działania w zależności od sposobu oddziaływania przeciwnika;

    • Opanowanie podstawowej wiedzy z zakresu szkolenia bojowego;

    • Przygotowanie i wykorzystywanie broni strzeleckiej w trakcie realizacji zadań ogniowych.

Osoba ubiegająca się o powołanie do służby przygotowawczej składa wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego powyżej 3 miesięcy.

Czas trwania służby przygotowawczej wynosi:

    • dla żołnierza kształcącego się na oficera - do sześciu miesięcy;

    • dla żołnierza kształcącego się na podoficera - do pięciu miesięcy;

    • dla żołnierza kształcącego się na szeregowego - do 30 dni. Czas trwania służby przygotowawczej dla absolwentów klas wojskowych skrócono do 12 dni.

 

Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługuje uposażenie zasadnicze i inne należności na zasadach określonych dla żołnierzy pełniących służbę kandydacką:

    • Korpus oficerów: 60% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego dla korpusu oficerów – 2466 zł brutto miesięcznie

    • Korpus podoficerów: 40% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego dla korpusu podoficerów – 1644 zł brutto miesięcznie

    • Korpus szeregowych: 30% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego dla korpusu szeregowych – 1233 zł brutto miesięcznie

 

 

Zawodowa służba wojskowa

 

Żołnierz zawodowy pełni służbę dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli jesteś żołnierzem rezerwy, odbyłeś służbę (przeszkolenie) wojskową i chciałbyś zostać żołnierzem zawodowym, należy skontaktować się z macierzystą Wojskową Komendą Uzupełnień (WKU). Osoba odpowiedzialna za rekrutację przedstawi przepisy normujące przebieg służby wojskowej, a także poinformuje o terminach prowadzenia kwalifikacji w jednostkach wojskowych.

Służba ta wymaga zdyscyplinowania i lojalności. Przyjęcie do służby następuje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do jej pełnienia. Uposażenie żołnierzy zawodowych składa się z uposażenia zasadniczego i dodatków do uposażenia. W przypadku szeregowego zawodowego jest to kwota 4.110  zł brutto, w przypadku kaprala –4.660 zł brutto, podporucznika –5.790 zł brutto. 

Żołnierze pełnią służbę zawodową w trzech korpusach: oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych, szeregowych zawodowych. Korpusy dzielą się na grupy osobowe, w których występuje podział na specjalności wojskowej.

 

Wojska Obrony Terytorialnej.

 

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) pozwala realizować się w pracy cywilnej,  jak również spełniając się w służbie dla ojczyzny. 

Misją WOT - jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

Do terytorialnej służby wojskowej może być powołana osoba, która spełnia następujące warunki:

1) posiada obywatelstwo polskie,

2) posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,

3) posiada wiek co najmniej osiemnastu lat,

4) nie była karana za przestępstwo umyślne,

5) nie była przeznaczona do służby zastępczej,

6) nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego,

7) posiada wykształcenie wymagane dla korpusu osobowego w którym chce podjąć służbę.

 

Osoba ubiegająca się o powołanie do służby składa wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień. Wniosek składa się w formie pisemnej, w postaci papierowej albo elektronicznej. Wniosek w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna. Nabór do służby ma charakter konkursu.  Osoby, które wcześniej nie pełniły czynnej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi wojskowej, powołuje się na stanowisko służbowe w korpusie szeregowych. Czas trwania terytorialnej służby wojskowej wynosi od roku do sześciu lat.

Żołnierzowi pełniącemu TSW zapewnia się umundurowanie i wyekwipowanie wojskowe. Za każdy dzień służby otrzymuje uposażenie zasadnicze 117,14 zł/dzień i dodatki w wysokości i na zasadach określonych dla żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe. Za każdy miesiąc pełnienia służby żołnierz otrzymuje dodatek za gotowość bojową  na poziomie nie niższym niż 10% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie wartość dodatku to  411,00 zł. Ponadto żołnierzom WOT przysługują:

    • świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie  ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej,

    • urlop bezpłatny na okres trwania służby,

    • nagrody i zapomogi zgodnie z ustawą o uposażeniu żołnierzy niezawodowych, oraz wiele innych dodatków.

 

Służba kandydacka (studia wojskowe)

 

Absolwent uczelni wojskowej otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego. Dodatkowo podchorąży promowany jest na pierwszy stopień oficerski.

 

W 2021 r. odbędzie się rekrutacja na 4 uczelnie wojskowe:

    • Wojskową Akademie Techniczną w Warszawie;

    • Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni;

    • Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu;

    • Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie.

W tym roku planuje się przyjąć na studia w ramach limitu Ministra Obrony Narodowej 1475 kandydatów na 15 różnych kierunków m.in. budownictwo, informatyka, chemia, logistyka, lotnictwo. Istnieje również możliwość kształcenia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Proces rekrutacji rozpoczyna się od rejestracji w systemie informatycznym na stronie wybranej uczelni.

Ostateczny termin rejestracji na WAT, AWL i AWM upływa 31 maja , zaś LAW kończy proces rejestracji kandydatów w dniu 30 kwietnia. O przyjęcie na studia wojskowej, może ubiegać się osoba: niekarana, posiadająca obywatelstwo polskie, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, mająca ukończone 18 lat oraz zdany egzamin maturalny.

Ponadto zapraszamy również absolwentów szkół wyższych do ubiegania się

o przyjęcie na 12 - miesięczne szkolenie wojskowe w Akademii Wojsk Lądowych — limit dla osób ze środowiska cywilnego w 2021 r. wynosi 49 miejsc. Rejestracja elektroniczna trwa do 31 maja.

Należy wspomnieć również o możliwości szkolenia w szkołach podoficerskich dla osób posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe. Limit przyjęć na rok 2021 wynosi 428 miejsc. Termin składania wniosków w zależności od szkoły upływa:

- dla SP Wojsk Lądowych w Poznaniu - 04 czerwca;

- dla SP Sił Powietrznych w Dęblinie - 29 października.

 

Masz pytania, wątpliwości – skontaktuj się z nami!

 

Szczegółowe informacje można uzyskać w WKU Sanoku:

    • zawodowa służba zawodowa – tel. 261-156-645;

    • służba przygotowawcza – tel. 261-156-646;

    • służba kandydacka (szkolnictwo wojskowe) – tel. 261-156-645;

    • Terytorialna Służba Wojskowa – tel. 261-156-648;

    • Oficer wydziału rekrutacji – tel. 261-156-647;

    • email: wkusanok@ron.mil.pl

    • osobiście w siedzibie WKU: 38-500 Sanok, ul. Przemyska 1

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy