Reklama

Trepcza, Bykowce i Zabłotce pozostają w granicach administracyjnych Gminy Wiejskiej Sanok!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trepcza, Bykowce i Zabłotce pozostają w granicach administracyjnych Gminy Wiejskiej Sanok! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek 27 lipca 2021 r. po godzinie 9 w Warszawie odbył się protest mieszkańców Bykowiec, Zabłociec i Trepczy, którzy sprzeciwiali się przyłączeniu ich miejscowości do Sanoka. W stolicy przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się grupa kilkudziesięciu osób.

Protestujący na swojej stronie „Gmina Wiejska jest OK” na Facebooku w dniu wyjazdu do Warszawy informowali: „Skoro przedstawiciele władz państwa nie chcieli zauważyć nas i naszego problemu podczas wizyty w naszych stronach, to my pokażemy się przed ich drzwiami. Nie tylko nas zobaczą, ale też usłyszą”. Delegacja trójki uczestników protestu prowadziła rozmowę z Dyrektorem Ministerstwa Spraw Obywatelskich oraz przekazała dokumenty, które miały zostać złożone w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dla demonstrantów był to ostatni protest, mający na celu powstrzymanie rozbioru gminy. 

Ponadto 29 lipca w Zabłotcach przy Wiejskim Domu Kultury również odbyła się pikieta, na której pojawili się mieszkańcy wspomnianych wsi. Na miejsce przyjechała ekipa ogólnopolskiej stacji Polsat News, która prowadziła rozmowy zarówno z młodszymi jak i starszymi. Protestujący demonstrowali stanowczy sprzeciw wobec zmiany statusu administracyjnego ich miejscowości.

Warto przypomnieć, że pomysłodawcą przyłączenia się wsi do Sanoka był burmistrz miasta, Tomasz Matuszewski, a dzięki temu przedsięwzięciu Sanok powiększyłby się o połowę i zamieszkałoby w nim o 2,5 tysiąca więcej mieszkańców. Jednakże na wiosnę w 9 uprawnionych miejscowościach odbyło się referendum, gdzie ponad 95% osób sprzeciwiło się przyłączeniu się wsi do miasta.

Według sołeckich samorządów istotną rolę w przyłączeniu wsi do Sanoka odgrywają pieniądze. Elżbieta Kurzawa, sołtys wsi Bykowce, jest zdania, że pieniądze należące do protestujących wsi zostałyby wykorzystane do spłacania sanockich długów wynoszących 94 milionów złotych. Argumentacja burmistrza Sanoka, że „wszystkie samorządy są zadłużone” nie okazała się przekonująca dla mieszkańców wsi.

Decyzja o tym, czy do Sanoka zostaną dołączone Bykowce, Zabłotce i Trepcza miała zapaść dzisiaj (30 lipca) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i zapadła!

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu nie wprowadziła punktu dotyczącego poszerzenia granic miasta Sanoka w porządek obrad, co w praktyce oznacza, że Trepcza, Bykowce i Zabłotce zgodnie z wolą mieszkańców pozostaną w granicach administracyjnych Gminy Wiejskiej Sanok! 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy