Reklama

Tożsamość żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w kontekście 80 rocznicy powstania Armii Krajowej

Opublikowano:
Autor:

Tożsamość żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w kontekście 80 rocznicy powstania Armii Krajowej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dokładnie 80 lat temu, 14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego, przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Była podziemnym Wojskiem Polskim, częścią Sił Zbrojnych RP podległych konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie. Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość.

Najmłodsza formacja Polskich Sił Zbrojnych, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, Wojska Obrony Terytorialnej są integralną częścią polskiej armii, dziedziczą tradycję, wysiłek, dzielność i dorobek Armii Krajowej.

 

Armia Krajowa budowana była z oddziałów zorganizowanych według kryterium terytorialnego (okręg-województwo, obwód-powiat, placówka-gmina), dziś WOT działa w oparciu z bardzo zbliżoną strukturę organizacyjną. 

 

Podobnie jak w Armii Krajowej, WOT wykorzystuje w ramach formacji potencjał ochotników, którzy wnoszą swoją wiedzę i umiejętności. Ludzi z różnym wieku, wykształceniem, zainteresowaniami, doświadczeniem, o nieszablonowym myśleniu, którzy stanowią nową jakość w wielu obszarach. 

 

Armia Krajowa to źródło tradycji i fundamentu, na którym budujemy nasz etos. W żołnierzach AK widzimy wspaniałych polskich bohaterów, wojowników walki o niepodległość. Bezgranicznie się z nimi identyfikujemy i mamy wobec nich ogromny dług wdzięczności oraz pamięci. Najlepszym jej wyrazem będzie czynna kontynuacja ich misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy, a także codzienna pamięć o Kombatantach AK. Żołnierze WOT mają ich pod swoją opieką, organizowane są paczki z okazji świąt, wspieramy ich w czasie pandemii. Terytorialsi są w regularnym kontakcie telefonicznym z seniorami i reagują na ich bieżące potrzeby m. in. pomoc w zakupach, rejestracji do lekarza, szczepieniu przeciwko COVID-19 czy transporcie na uroczystości patriotyczne.

 

Źródło naszych tradycji upatrywane jest przez aspekt zestawienia historycznego Armii Krajowej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Patroni – to nasi Bohaterowie, których cechy osobowości i męstwo są dla nas wyznacznikiem do naśladowania. Odznaka rozpoznawcza WOT w swojej centralnej części ma, otoczony wieńcem dębowym i laurowym, znak „Polski Walczącej”. Orzeł WOT nawiązuje do wizerunku żołnierskiego „Orła Białego” z okresu II Rzeczypospolitej z tym, że w centrum tarczy amazonek znajduje się wypukły emblemat Polskiego Państwa Podziemnego.

Sztandary w swojej symbolice nawiązują do tradycji AK i walki o niepodległość. Szkoła podoficerska SONDA oraz kursy oficerskie AGRYKOLA w swojej nazwie także nawiązują do kursów konspiracyjnych Armii Krajowej. Nazwa SONDA to akronim nazwy Szkoły Niższych Dowódców, a nazwa AGRYKOLA do szkoły podchorążych rezerwy założonej w 1941 roku przez KEDYW Komendy Głównej AK. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy