Reklama

To oni sprostali wyzwaniu – Teraz będą przysięgać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Paulina Lęcznar

To oni sprostali wyzwaniu – Teraz będą przysięgać  - Zdjęcie główne

foto Paulina Lęcznar

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj 11 lipca o godz. 10.00 w Nowej Dębie będą przysięgać żołnierze biorący udział w projekcie „Wakacje z WOT” organizowanym przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty wypowie 40 terytorialsów w tym 9 kobiet.

Dzisiaj w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie 40 terytorialsów wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. Wśród nich są studenci, uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak również mechanicy, operatorzy, spawacze oraz wielu innych przedstawicieli rynku pracy. Płeć piękną reprezentuje 9 kobiet.

 

Żołnierze będą przysięgać na sztandar 3 PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota - dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ze względu na panującą pandemię, uroczystość odbędzie się w koszarach z zachowaniem wszelkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID 19. 

 

To wyjątkowa przysięga, ponieważ wezmą w niej udział najmłodsi żołnierze, którzy postanowili wakacje spędzić z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. Przysięga wojskowa jest zakończeniem 16 dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w Nowej Dębie. Organizatorem „szesnastki” był 35 Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek dla nowoprzybyłych terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego. 

 

Dwa dni temu, w „urodziny miesiąca”, w Jarosławiu odbyła się także przysięga wojskowa absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Przysięgało 34 uczniów, którzy ukończyli naukę w klasach mundurowych i brali udział w projekcie koordynowanym przez Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”. Młodzi kadeci przez 12 dni szkolili się pod okiem doświadczonych instruktorów służących na co dzień w 34 Batalionie Lekkiej Piechoty w Jarosławiu wchodzącym w skład 3 PBOT. 

 

***

„Wakacje z WOT” to projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej realizowany przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego adresowany jest do uczniów, studentów oraz wszystkich chętnych, którzy chcą się sprawdzić i zrealizować swoje niejednokrotnie życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie. 

Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ostatnich ferii zimowych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy