Reklama

To będzie rekordowy rok inwestycji w gminie Lesko!

Opublikowano: wt, 5 kwi 2022 14:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 2022 to kolejny szczególny rok dla samorządu. Jeszcze nie tak dawno nie przypuszczaliśmy, że oprócz uciążliwości związanej z covid-19 dojdzie nam kolejna, związana z agresją Rosji na Ukrainę. Jednak mimo wszystko Adam Snarski – Burmistrz Leska ma nadzieję, ze nic nie zniweczy planów magistratu i rok ten będzie historyczny pod względem wydatków na inwestycje i działalność na rzecz mieszkańców Gminy Lesko.

Tegoroczne dochody w budżecie gminy określone zostały na kwotę 58 450 546,72, w tym dochody bieżące to 46 797 468,00, a dochody majątkowe 11 653 078,72 zł. Plan wydatków budżetowych założony został natomiast na kwotę 70.231.807,05 zł, w tym wydatki bieżące – 46 762 550,61 zł i wydatki majątkowe – 23 469 256,44 zł. Plan przychodów z kolei to 13 004 006,33 zł. Deficyt budżetowy według wyliczeń sięgnie 11 781 260,33 zł, a jego źródłem pokrycia będą  zaciągane kredyty i pożyczki.

Wspomniane ponad 23 miliony złotych pozwolą na wykonanie wielu wyczekiwanych, priorytetowych inwestycji. Należeć będzie do nich m.in. nowa sieć kanalizacji sanitarnej w Hoczwi o długości 3 344 metrów, której budowa w dwóch etapach wyniesie 6 000 000,00 zł. 

 Parking ogólnodostępny przy leskim rondzie, zarówno dla autokarów, jak i samochodów osobowych wraz z budynkiem obsługi podróżnych oraz toaletami, jak też ścieżka spacerowo-rowerowa do centrum miasta to kolejna inwestycja startująca na wiosnę.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak brak parkingu z prawdziwego zdarzenia blokuje grupowe przyjazdy do naszego pięknego miasta, a co za tym idzie rozwój turystyki zorganizowanej. Liczymy też na to, że zaplanowanie w tym miejscu oprócz parkingu dla autokarów, 26-ciu miejsc postojowych dla samochodów osobowych, rozładuje choć w części problem miejsc parkingowych w centrum miasta.

– mówi Burmistrz.

Kolejnym znaczącym zadaniem będzie modernizacja peronów dworca autobusowego w Lesku oraz terenu do niego przyległego, łącznie z przebudową dróg, chodników, małej architektury oraz zagospodarowaniem terenów zielonych.

Nie mniej ważnym przedsięwzięciem, wręcz nazwać go można przełomowym, ze względu na powrót do pięknej historii miasta, będzie odrestaurowanie źródełek mineralnych. Projekt ten zakłada oczyszczenie studni, ponowne ocembrowanie i obudowę źródeł, budowę altan nawiązujących architektonicznie do dawnej pijalni, budowę tężni solankowej, ciągów pieszych i schodków terenowych, zagospodarowanie zieleni, montaż obiektów małej architektury (ławki, kosze na śmieci), remont drogi dojazdowej oraz budowę miejsc postojowych. 

Źródełka to piękne, historyczne miejsce w Lesku, które od dawna jest mocno zaniedbane, a pierwsze wspominki o nich sięgają XIX wieku. Niestety miały one krótką żywotność. 17 maja 1936 roku, z inicjatywy ówczesnego Burmistrza Miasta Mieczysława Małka zostały one uroczyście otwarte, a wybuch II wojny światowej w 1939 r. zniweczył ich rozwój. Włodarz ma nadzieję, że znów staną się one miejscem odwiedzanym zarówno przez mieszkańców, jak i przyjeżdżających w okolice turystów.  

Wymienione powyżej inwestycje w większości sfinansowane zostaną w ramach posiadanego już dofinansowania z tzw. „środków górskich” i Polskiego Ładu.

Będziemy też przebudowywać ulice przyległe do Synagogi. Zaczniemy oczywiście od wykonania dokumentacji techniczno-kosztorysowej. W ramach zadania planowana jest przebudowa istniejącej w pasie drogowym infrastruktury technicznej (wodno – kanalizacyjnej), nawierzchni dróg, chodników, budowa miejsc postojowych oraz oświetlenia ulicznego. 

Bezpieczeństwo pieszym zapewnią inteligentne przejścia dla pieszych na ul. Słowackiego, Kościuszki, Moniuszki i 1000-lecia, które wykonawca już rozpoczął realizować. Z kolei przy ulicy bocznej od ul. Smolki wykonamy miejsca postojowe. Ulica Kmity doczeka się natomiast opracowania dokumentacji projektowo – kosztorysowej na jej przebudowę. 

Gmina nie zapomniała też o obiecanym mieszkańcom i turystom tarasie widokowym, ścieżkach  turystycznych oraz oświetleniu zewnętrznym wraz z elementami małej architektury, jak również o budowie parkingów przy Kamieniu Leskim oraz przy ul. Unii Brzeskiej w Lesku, gdzie będzie można zostawić swój samochód, wspiąć się na taras i ze szczytu Baszty oglądać piękną okolicę doliny Sanu.

Zgodnie z polityką Unii Europejskiej i otrzymanej w związku z nią dotacji,  utworzone zostały początkiem roku punkty bezpłatnego dostępu do bezprzewodowego Internetu w przestrzeni publicznej Leska. Lokalizację miejsc wskazali sami mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Zostały uwzględnione te punkty, w których możliwości techniczne pozwalały na zainstalowanie tzw. hot-spotów.

Po latach oczekiwań środowisk sportowych rozpoczął się proces zmierzający do przebudowy stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Lesku, na który to obiekt opracowana zostanie  dokumentacja  projektowo – kosztorysowa. Znajdzie się w niej m.in.: bieżnia i urządzenia lekkoatletyczne, instalacje elektryczne, w tym oświetlenie stadionu (z konstrukcją masztów oświetleniowych), instalacje sanitarne: drenaż bieżni, drenaż boiska, odwodnienie bieżni i urządzeń lekkoatletycznych, nawodnienie boiska piłkarskiego, budynek zaplecza stadionu z trybunami w branżach (architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej (instalacje wodno–kanalizacyjne, c.o, wentylacja i klimatyzacja). Mając pełną dokumentację, Gmina będzie starała się pozyskać środki zewnętrzne na kompleksową przebudowę obiektu. 

To oczywiście nie koniec naszych działań inwestycyjnych. Wspomnę tylko jeszcze o dwóch ze względu na rangę społeczną. Pierwszy to modernizacja mieszkaniowego zasobu komunalnego Gminy Lesko, w tym kamienicy przy Rynek 15. Drugim działaniem jest przeprowadzana modernizacja Bieszczadzkiego Domu Kultury poszerzona o rewitalizację Synagogi. Mam nadzieję, że już w lipcu spotkamy się wspólnie na wydarzeniach już w nowych, wyremontowanych, nowoczesnych przestrzeniach sali widowiskowo – kinowej – wylicza Burmistrz.

Urząd nie zapomina też o sołectwach. W  dniu 14 lutego br. podpisana została umowa z wykonawcą na kolejną gminną inwestycję, czyli wykonie prac przy remizie strażackiej w Łukawicy w ramach zadania „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa istniejącego budynku Remizy Strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukawicy”. Kontynuowana będzie również przebudowa, rozbudowa i nadbudowa świetlicy wiejskiej w Jankowcach. Prace przy tym budynku rozpoczęły się w 2021 r.

Ponadto, tak jak co roku, inwestujemy w kolejną budowę oświetlenia ulicznego, przebudowy dróg oraz budowę chodników. Na ten cel z budżetu gminy przeznaczyliśmy ponad 4 mln złotych. Podstawowe dotacje z których Gmina podejmuje działania inwestycyjne to Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych tzw. „Środki górskie”, Program Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, Fundusz Spójności Unii Europejskiej oraz Europejski Fundusz Rozwoju. - Od samego początku mojej kadencji sięgamy po najróżniejsze środki zewnętrzne. Liczy się dla nas każda przysłowiowa złotówka, którą możemy zamienić na rozwój Miasta i Gminy Lesko.

– dodaje Adam Snarski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy