Reklama

Terytorialsi złożyli przysięgę w Lesku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę na Rynku w Lesku żołnierze przysięgali na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. W obecności parlamentarzystów, władz samorządowych, rodziców i bliskich, dowódca brygady płk Dariusz Słota przyjął ślubowanie od 53 ochotników w tym 13 kobiet.

Tuż po obchodach 82. rocznicy agresji sowietów na Polskę, 19 września przed południem na Rynku w Lesku słowa roty przysięgi wypowiedziało 53 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w tym 13 kobiet. Terytorialsi przysięgali na sztandar 3. PBOT. Rocznicę jego wręczenia przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudę, terytorialsi będą wspominać w najbliższe Święto Wojsk Obrony Terytorialnej – 27 września. Uroczystościom na Rynku w Lesku towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy, im. ppłk. Adama Lazarowicza, ps. „Klamra” oraz Orkiestra Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. 

 

Wśród przysięgających żołnierzy w jednym szeregu stanęli  terytorialsi, którzy na co dzień wykonują bardzo różne zawody, m.in.: mechanik lotniczy, naczelnik urzędu pocztowego, ratownik medyczny, pielęgniarka, inżynier budownictwa, uczniowie technikum, szkół branżowych, studenci oraz wielu innych.

 

Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady OT, nowopowołani terytorialsi podawali różne, jednak, jak zgodnie przyznają, najczęściej kierowała nimi chęć służenia ojczyźnie, tradycje i uczucia patriotyczne oraz potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach WOT jako inwestycję w  rozwój osobisty.  

 

***

Uroczysta przysięga jest zakończeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na terenie obiektów szkoleniowych w Dębicy. „Szesnastkę” prowadzili wyselekcjonowani 

i doświadczeni instruktorzy z pododdziałów 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów, gdyż cykl szkolenia, trwa trzy lata 

i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego. 

 

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz nowo utworzony w Przemyślu. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy