Reklama

Terytorialsi z Podkarpacia walczą w „Admiral Pitka Recon Challenge 2021 w Estonii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 3 PBOT

Terytorialsi z Podkarpacia walczą w „Admiral Pitka Recon Challenge 2021 w Estonii  - Zdjęcie główne

foto 3 PBOT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz drugi biorą udział w najbardziej wymagających zawodach taktycznych pk. „Admiral Pitka Recon Challenge 2021” na terytorium Republiki Estonii.

Terytorialsi z Podkarpacia rozpoczęli zmagania w  jednych z najtrudniejszych międzynarodowych zawodach pk. „Admiral Pitka Recon Challenge 2021” w Republice Estonii. W tym roku rywalizacja odbywa się na wyspie Saaremaa gdzie walczą zespoły wystawione przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej reprezentuje zespół Wojsk Obrony Terytorialnej wystawiony przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. 

Zawody  Admiral Pitka Recon Challenge 2021 to międzynarodowa wojskowa rywalizacja sportowa, w której drużyny otrzymują scenariusz opisujący zadanie taktyczne, z którym muszą się zmierzyć i którego będą musieli się trzymać, aby ukończyć swoje zmagania rozpoznawcze. Podczas współzawodnictwa Terytorialsi wykażą się wiedzą i umiejętnościami wojskowymi. 

W czasie patrolu zmierzą się z różnymi warunkami pogodowymi, organizacją bytowania, marszem na długich dystansach, jak również będą konkurować w strzelaniu na różnych odległościach.  

Trasa zawodów wynosi ok. 90 km w linii prostej. Przejścia odbywają się przez tereny otwarte, bagienne, zabudowane i rolnicze. Marsz  prowadzi przez punkty kontrolne rozmieszczone w odpowiedniej kolejności. Ruch odbywa się pieszo bez żadnych zewnętrznych środków pomocy. Drużyny muszą poruszać się skrycie, żołnierze wykorzystują pełny kamuflaż po to, aby unikać kontaktu z innymi zespołami oraz osobami kontrolującymi scenariusz zawodów. Ruch po drogach jest zabroniony. Zakończenie międzynarodowej rywalizacji zaplanowano na 7 sierpnia. 

***

Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy Dowódca WOT wyznaczył brygadę z Podkarpacia. Kaitseliit obecny jest we wszystkich 15 powiatach kraju, a jego terytorialne oddziały (brygady) dzielą się na mniejsze jednostki (np. kompanie, plutony, sekcje). W ramach estońskiej obrony terytorialnej funkcjonuje też jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Powszechność członkostwa w Kaitseliicie warunkuje też jej przeznaczenie, które związane jest przede wszystkim z działaniami nie tylko defensywnymi, ale i typowo antykryzysowymi przy szerokiej kooperacji z lokalną społecznością kraju.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy