Reklama

„Terytorialsi” z Podkarpacia rozpoczynają szkolenie zintegrowane

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości „Terytorialsi” z Podkarpacia 26 sierpnia rozpoczynają szkolenie zintegrowane, które zakończy drugi etap szkolenia specjalistycznego a zarazem jest przepustką do ostatniego okresu szkolenia jakim jest zgrywanie pododdziału.

Po drugim roku intensywnego szkolenia specjalistycznego, żołnierze 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka rozpoczynają szkolenie zintegrowane. Już w najbliższy poniedziałek tj. 26 sierpnia br. do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie wyjeżdżają żołnierze sanockiego batalionu lekkiej piechoty oraz z pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia z Rzeszowa. Zakończenie poligonu zaplanowano na 8 września 2019 r.

Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w czasie szkolenia specjalistycznego brali udział
w zajęciach rotacyjnych, które były organizowane odpowiednio w grupach szkoleniowych. Podział uzależniony jest od zajmowanych stanowisk i funkcji zajmowanych w sekcjach lekkiej piechoty. Przypomnę, że w skład sekcji wchodzą: saperzy, radiotelefoniści, medycy, strzelcy wyborowi oraz celowniczy karabinu maszynowego.

Szkolenie zintegrowane jest jedną z form szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) realizowane w trybie szkolenia poligonowego, poprzez które w formie praktycznej podnoszą swoje umiejętności indywidualne, specjalistyczne oraz zespołowe. Każdy żołnierz WOT, raz w roku jest zobowiązany odbyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Ma ono na celu podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą żołnierze pozyskali w toku szkolenia na danym etapie. Dodatkowo szkolenie poligonowe umożliwia przeprowadzenie zajęć w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywistych odległościach, wysadzanie czy rzut granatem bojowym. Ponadto taka forma szkolenia w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie żołnierzy w pododdziale – powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich „Terytorialsów”.

 

W ostatnich dniach szkolenia żołnierze wezmą udział w praktycznym sprawdzianie wiedzy, który dla żołnierzy 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka będzie przepustką do trzeciego etapu szkolenia zgrywającego. Trzyletni cykl szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową podzielony jest na roczne etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

 

***

Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody
i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych czy też żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy, kursy operatorów maszyn czy też instruktorów ratownictwa górskiego czy wodnego. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści, uczniowie, studenci, nauczyciele, prawnicy, jak również matki, ojcowie i ich dzieci. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

 

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona
i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą.

 

 

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA

rzecznik prasowy

3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

tel. 600819411

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE