Reklama

Terytorialsi strzelali z najnowocześniejszego moździerza_LMP-2017

Opublikowano:
Autor:

Terytorialsi strzelali z najnowocześniejszego moździerza_LMP-2017 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w środę podkarpaccy terytorialsi jako pierwsi spośród żołnierzy z brygad OT w Polsce wykonają strzelanie z lekkiego moździerza piechoty LMP-2017.

Ten najnowszy moździerz został wykonany w Zakładach Mechanicznych Tarnów. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ten rodzaj broni otrzymała jako jedna z pierwszych jednostek WOT. Strzelanie odbędzie się na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

W najbliższą środę tj. 10 czerwca żołnierze niżańskiego batalionu wchodzącego w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej jako pierwsi spośród żołnierzy brygad OT w Polsce wykonają strzelanie z najnowocześniejszego moździerza piechoty LMP-2017. Strzelanie odbędzie się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie w obecności przedstawicieli Zakładów Mechanicznych Tarnów – twórców tej broni.

Podkarpacka Brygada OT lekkie moździerze piechoty LMP-2017 otrzymała jako pierwsza z jednostek początkowego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Przekazanie sprzętu wchodzącego od tej pory w skład uzbrojenia podkarpackich terytorialsów to efekt podpisanej w grudniu 2018 umowy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, a Zakładami Mechanicznymi Tarnów. Docelowo w ten typ uzbrojenia będzie wyposażona każda kompania lekkiej piechoty.

- …cieszę się, że moja brygada znalazła się pośród tych, które otrzymały pierwsze egzemplarze lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 wyprodukowanych w Zakładach Mechanicznych Tarnów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Broń ta jest jednym z kluczowych ogniw systemu wsparcia ogniowego. Moździerze mają jedną zasadniczą cechę, która wyróżnia je spośród innych środków wsparcia ogniowego w pododdziałach brygady. Tą cechą jest możliwość prowadzenia ognia pośredniego np. w terenie górzystym czy zurbanizowanym. Wysoki kąt ostrzału jest bezcenny w przypadku celów, do których nie ma możliwości prowadzenia ognia bezpośredniego. Moździerz LMP-2017 może być wykorzystywany do strzelania nie tylko pociskami odłamkowo - burzącymi, ale również oświetlającymi. Ta ostatnia może służyć również do wsparcia działań z zakresu zarządzania kryzysowego oraz akcji poszukiwawczych – wyjaśnia płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT.

****

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota. Misją WOT jest obrona
i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut terytorialsów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE