Reklama

Ten piesek już nie wróci do podłej budy i na łańcuch. Nie żyje. Odszedł z powodu hipotermii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: STOnZ

Ten piesek już nie wróci do podłej budy i na łańcuch. Nie żyje. Odszedł z powodu hipotermii - Zdjęcie główne

foto STOnZ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak właściciel może spokojnie zasypiać w ciepłym łóżku, podczas gdy jego pies zamarza na łańcuchu? Czego tu zabrakło? Wyobraźni? Ludzkich uczuć? Tak niestety wygląda polska rzeczywistość... W miejscowości Mokre pies został przywiązany do budy na łańcuchu. Stał na mrozie bez przerwy i samodzielnie postanowił się uwolnić i poszukać pomocy. Próba ta niestety zakończyła się tragicznie.

Piesek uciekł z łańcucha w miejscowości Mokre. Zerwał się, by szukać ratunku. Biegł po życie...jednak w domu, do którego resztką sił dotarł o świcie, nie zdołał się już ogrzać. Mężczyzna wezwał pomoc z Wesołego Kundelka i piesek został tam zabrany. Jednak głęboka hipotermia, jakiej zwierzę doznało była silniejsza. Zwierzę odeszło. 

Nie żyje. Odszedł z powodu hipotermii. Taką informację otrzymaliśmy ze schroniska ,,Wesoły kundelek" w Lesku dokąd nieprzytomny pojechał.
Nie zdołał się ogrzać w domu do którego resztką sił doszedł po pomoc. Jaka musiała być jego śmierć? Trudno sobie to nawet wyobrazić. Bierzcie psy z łańcuchów do ciepła w mrozy!!!

- apeluje Aneta Zaleska z STOnZ w Sanoku. 

Sprawą pieska z Mokrego zajmuje się policja. O wynikach prowadzonego postępowania poinformujemy Państwa niebawem. 

Odchodzą po cichu. Przywiązane na zbyt krótkich łańcuchach, nocujące pod gołym niebem lub skryte w klatkach i blaszanych beczkach zasypanych śniegiem, przy temperaturach spadających poniżej minus 20 stopni C. Włączmy myślenie ludzie! Obudźmy nasze serca! Reagujmy! Zanim będzie za późno! 

Jak działać? Gdzie zgłaszać?

Na przykład zgłaszając sprawę na stronie internetowej www.animalsi.pl. Tam znajdziemy adresy wszystkich inspektoratów. Gdy jest bardzo zimno i obawiamy się, widząc psa na dworze, że grozi mu niebezpieczeństwo, nie bójmy się dzwonić do jakiejkolwiek organizacji ochrony zwierząt. Pamiętajmy, że dyskusje, spory i kłótnie mogą tak naprawdę pogorszyć, albo przedłużać tę sytuację, a najbardziej poszkodowanym wówczas będzie biedny pies.

Inspektor, który przyjedzie na interwencję w sprawie zwierzęcia, jest osobą postronną i bezstronną i działa na podstawie przepisów prawa. Jeśli właściciel psa nie będzie chciał poprawić jego warunków życia albo będzie agresywny, inspektor może wezwać policję, a co najważniejsze: może od razu zabrać zwierzę na podstawie artykułu 7.3 ustawy o ochronie zwierząt.

Oprócz organizacji broniącej praw zwierząt możemy zgłaszać tego typu przypadki policji, straży gminnej lub straży miejskiej – te służby mają obowiązek pomóc zwierzęciu w potrzebie, jeśli występuje sytuacja zagrożenia życia, na przykład z powodu silnego mrozu.

Co mówią przepisy o ochronie zwierząt

Trzymanie psa na uwięzi jest zabronione, jeżeli ma to miejsce nieprzerwanie przez całą dobę. Nowe przepisy zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Trzymanie zwierzęcia na uwięzi zawsze musi spełniać pewne warunki. Mianowicie uwięź – np. łańcuch – nie może powodować uszkodzenia ciała lub cierpień zwierzaka oraz gwarantować mu możliwość niezbędnego ruchu. W przypadku psa uwiązanego na łańcuchu czy lince – jej długość nie może być krótsza niż 3 metry.

Osoby, które łamią zakaz i trzymają zwierzę na uwięzi przez całą dobę, popełniają wykroczenie, które jest karane aresztem lub grzywną. Sąd może również orzec o zabraniu danego zwierzęcia właścicielowi oraz zapłaty nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy