Reklama

Tarło Świnki - niecodzienne widowisko na rzece Osława [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Społeczna Straż Rybacka jak co roku na wiosnę kontroluje i pilnuje, aby nikt nie zakłócał tarlisk ryb. Świnka zasiedla głównie rzeki o dość mocnym uciągu, ponadto można ją spotkać w rzekach podgórskich w tzw. kranie brzany oraz krainie pstrąga i lipienia.

Gatunek ten żyje stadnie w stosunkowo płytkich odcinkach rzek, od nieżwirowatym lub kamienistym. Świnkę można także spotkać w odcinkach rzek o nieco wolniejszym nurcie i dnie piaszczysto-mulistym.


Ryba ta po raz pierwszy odbywa tarło między czwartym a piątym rokiem życia, w okresie między kwietniem a majem. Do tarła potrzebne są odpowiednie warunki, m.in. odpowiednia temperatura wody, która powinna osiągnąć więcej niż 11 stopni, a najlepiej oscylować w granicach 17-18 stopni. Tarło świnek jest dość specyficzne. W tym czasie ryby te potrafią wyskakiwać ponad powierzchnię wody. Samica świnki jest zdolna do złożenia około 25000 – 30000 ziarenek ikry o barwie oliwkowej.Do tarła świnki wybierają głównie płytkie partie rzek, gdzie dno jest żwirowate lub twarde i piaszczyste. U samców w tym okresie charakterystyczna jest tzw. wysypka tarłowa w postaci jasnych drobnych kropeczek. Pojawia się ona na głowie i górnej części tułowia. Wylęg narybku nie jest jednakowy i może nastąpić równie już po dziesięciu dniach, a w niektórych przypadkach dopiero po około miesiącu.

 

Informujemy wszystkich komu przyszłoby do głowy brać udział w kłusownictwie lub w niszczeniu tarlisk, że;

Artykuł 27 a, ust. 1 Ustawy o rybactwie śródlądowym.: Kto poławia ryby nie będąc uprawnionym do rybactwa, kto dokonuje połowu bez upoważnienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Artykuł 8.1 zabrania połowu ryb:

- w wypadkach określonych przepisem o ochronie przyrody

- o wymiarach ochronnych (w przypadku świnki 25 cm.)

- w okresie ochronnym (w przypadku świnki od 1.01 do 15.05)

- sieciami, wędkami lub kuszami, narzędziami elektrycznymi, środkami trującymi i odurzającymi, narzędziami kaleczącymi, materiałami wybuchowymi.

Artykuł ten zabrania też pozyskiwania ikry ryb oraz niszczenia ikry złożonej na tarliskach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy