Reklama

Tani prąd. Kto musi złożyć wniosek do energetyki? Jak obliczyć, czy zmieścimy się w limitach? [KALKULATOR]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Tani prąd. Kto musi złożyć wniosek do energetyki? Jak obliczyć, czy zmieścimy się w limitach? [KALKULATOR] - Zdjęcie główne

Co trzeba zrobić, aby w przyszłym roku "załapać" się na tani prąd? Przeczytaj. | foto pexels.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ustawa wprowadzająca zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej, stała się faktem. Nowe przepisy przewidują, że za prąd nie zapłacimy więcej, o ile nie przekroczymy określonych limitów. Jak obliczyć, ile go zużywamy i czy musimy złożyć wniosek, aby skorzystać z ulgi? Podpowiadamy.

Przypomnijmy: Sejm przyjął projekt ustawy zamrażającej ceny prądu. Jeżeli zmieścimy się w określonym zużyciu, podwyżki nas ominą. Za każdą kilowatogodzinę ponad limit zapłacimy już według nowych, wyższych stawek.

Gwarancja tańszego prądu w 2023 roku. Które rodziny muszą złożyć oświadczenie?

Uchwalona ustawa gwarantuje stałą cenę na obecnym poziomie do 2 tys. kWh (kilowatogodzin) zużycia rocznego. Większy roczny limit zużycia energii elektrycznej dotyczyć będzie natomiast gospodarstw, w którym są osoby z niepełnosprawnością  wyniesie on 2,6 kWh. Z kolei w przypadku rodzin trzy plus, czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników, limit ten został określony na poziomie 3 tys. kWh.

Co trzeba zrobić, aby zagwarantować sobie niższą cenę energii? Rodziny, które kwalifikują się do podstawowego limitu nie muszą składać żadnego oświadczenia, ani wniosku. W tym przypadku cena prądu do limitu 2000 kWh zostanie automatycznie zamrożona. Za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę trzeba będzie zapłacić według stawek, które będą obowiązywały w taryfie danej spółki energetycznej w 2023 roku. 

Osoby, które mogą skorzystać z limitów wyższych niż 2 tys. kWh, będą już musiały przygotować się na załatwienie kilku formalności. 

Tani prąd: oświadczenie zamiast orzeczenia o niepełnosprawności. A co z rolnikami?

Osoby niepełnosprawne muszą przedstawić zakładom energetycznym oświadczenie, ale nie muszą dołączać do niego do kopii orzeczenia o niepełnosprawności. Musimy jednak wiedzieć, że zakład energetyczny może żądać przedstawienia go do wglądu. 

Natomiast rolnik w swoim oświadczeniu musi podać numer decyzji o wymierzeniu za 2022 rok podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane. Chodzi o obiekty posiadające urządzenia i instalacje korzystające z wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej, należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej. Ponadto należy podać nazwę organu podatkowego, który wydał wskazaną decyzję oraz załączyć jej kopię. 

Rodziny wielodzietne muszą podać energetyce numer Karty Dużej Rodziny i załączyć jej kopię. Co ważne, żeby zweryfikować dane, zakład energetyczny może żądać przedstawienia do wglądu ważnej Karty Dużej Rodziny. 

Osobiście, listownie, przez internet. Kilka możliwości, aby złożyć dokumenty

Dokumenty trzeba będzie złożyć w spółce energetycznej, w której gospodarstwo się rozlicza. Oświadczenie, zgodnie z zapisem w ustawie, można złożyć już teraz, nie później jednak niż do 30 czerwca 2023 roku. Osoby, które go nie złożą, będą miały zagwarantowaną niższą cenę tylko do zużycia 2000 kWh. Stracą więc w praktyce prawo do wyższego limitu. 

Wskazane dokumenty można złożyć w postaci papierowej (pamiętajmy, aby się podpisać), osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego albo wysłać pocztą. Ponadto oświadczenie można wysłać przez internet, korzystając z portalu epuap (takie dokument musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym) albo wysyłając mejlem (należy zeskanować podpisany własnoręcznie dokument). 

Nie wiesz, ile rocznie zużywasz prądu? Skorzystaj z tego kalkulatora 

Po informacji o limitach, które wprowadził rząd, wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy uda im się w nich zmieścić. Dlatego też Tauron, jeden z największych dostawców energii w Polsce, uruchomił kalkulatory zużycia prądu, dzięki którym można sprawdzić, ile mniej więcej energii elektrycznej zużywają w naszym domu poszczególne urządzenia. Mogą z niego korzystać również ci, którzy nie są klientami tej firmy (bo ich dostawcą jest inna, np. ENEA). Tauron poinformował, że z tej możliwości dziennie korzysta nawet 2 tysiące osób. 

Paweł Szczeszek, prezes Taurona zacuje, że zamrożenie cen, zaproponowane przez polski rząd będzie dotyczyło ponad 60 procent gospodarstw domowych, którym spółka sprzedaje energię elektryczną.

Już teraz przygotowujemy się do wdrożenia sposobu rozliczania naszych klientów 

 - zapowiedział prezes Szczeszek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy