Reklama

Tak przebiega ewakuacja studentów z Indii z terytorium okupowanej Ukrainy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: BiOSG

Tak przebiega ewakuacja studentów z Indii z terytorium okupowanej Ukrainy - Zdjęcie główne

foto BiOSG

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku dni cała Europa mierzy się z dramatem i tragedią wojny w Ukrainie. Wiele krajów na niespotykaną dotąd skalę włączyło się w pomoc uchodźcom. Jednym z działań, w które na Podkarpaciu zaangażowały się Hotel Prezydencki oraz Ostoja jest współpraca z Ambasadą Indyjską, koordynującą proces ewakuacji studentów z Indii z terytorium okupowanej Ukrainy. Rzeszów stał się jednym z hubów przesiadkowych dla tych osób.

WIDEO: Dramat matki - Zostawiła córeczkę na wojnie, żeby ratować życie drugiej


We wszystkich uniwersytetach w Ukrainie studiowało jeszcze tydzień temu ponad 30 tys. osób z Indii. Kształcili się oni na kierunkach medycznych, ścisłych i technicznych m.in. na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym im. O. Bohomolca, Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym, Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym im. Daniła Halickiego, Bukowińskim Państwowym Uniwersytecie Medycznym, Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym czy Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Odessie. 

Studenci z Indii pociągami i transportem prywatnym przedostali się z szeregu miast, w których dotąd przebywali do Lwowa. Przed granicą czekali do 5 dni, następnie za pomocą autokarów wynajętych przez Ambasadę zostali przewiezieni do Rzeszowa. Tutaj po krótkim pobycie (1 do 3 dni) wylatują wyczarterowanymi samolotami do Delhi. Codziennie w Rzeszowie przyjmowanych jest od 600 do 1000 obywateli Indii, którzy oczekują na lot do swojego kraju. Do teraz do Indii zostało już przetransportowanych ponad 2.500 studentów. Jak podkreśla Ambasada, jest to jak największa akcja ewakuacyjna, jaką dotąd przeprowadzał rząd Indii. Przedstawiciele tego rządu oraz Indyjsko Polskiej Izby Gospodarczej oczekują na kolejne grupy studentów, którzy uciekają z ogarniętego wojną kraju. Poza Polską w akcję ewakuacyjną zaangażowane zostały również Rumunia, Słowacja i Węgry. Koszty ewakuacji studentów pokrywa w całości Ambasada Indii w Polsce.

Podkreślamy, że w hotelu Prezydenckim oraz Ostoi w podrzeszowskiej Jasionce przyjmowane są równolegle rodziny z dziećmi z Ukrainy. Poza bezpłatną opieką medyczną, czy zaangażowaniem lekarzy pierwszego kontaktu, spółki związane z Hotelem Prezydenckim oraz Ostoją wysłały do Ukrainy sprzęt medyczny o wartości ponad 60.000 zł. Ponadto Hotel przy współpracy z lokalnymi organizacjami humanitarnymi, przyjmuje u siebie na nocleg i wydaje posiłki grupom matek z dziećmi pochodzących z Ukrainy, które są w drodze do docelowych miejsc pobytu. Robimy wszystko, aby skutecznie pomagać zarówno tym osobom, które znajdują się na terenie Ukrainy, jak i tym, które są z niej ewakuowane. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy