Reklama

Tajemnice w Przemyślu

Opublikowano:
Autor:

Tajemnice w Przemyślu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Tajemnice Odrzechowej" zawędrowały tym razem do Przemyśla. W ramach "Nocy Muzeów 2017" zorganizowano wernisaż wystawy poświęconej temu niezwykłemu przedsięwzięciu.

Ekspozycję można oglądać od 20 maja w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. Przedstawia wszystkie dotychczasowe etapy projektu oraz realizacje konserwatorskie dotyczące zabytków, które udało się uratować na strychu kościoła w Odrzechowej. Sam projekt jest wynikiem udanej współpracy pomiędzy parafią rzymskokatolicką pw. św. Jana Chrzciciela w Odrzechowej, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Odrzechowa oraz Studenckim Kołem Rzemiosła i Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

Prezentacja wystawy w przemyskim muzeum nie jest przypadkowa. W zbiorach muzealnych znajdują się bowiem ikony pochodzące z ikonostasu Juliana Pankiewicza, które przed II wojną światową zdobiły wnętrze odrzechowskiej świątyni. Kilka z nich, pięciu apostołów, można obejrzeć na wystawie w muzeum.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się dotrzeć z wystawą do muzeum, zwłaszcza że dyrektor placówki, ks. Marek Wojnarowski od początku wspiera nasz projekt oraz ks. Mariana Bądala, proboszcza parafii w Odrzechowej w jego inicjatywach na rzecz ratowania odrzechowskich zabytków – mówi Łukasz Wojtowicz z ASP w Warszawie. – Uzupełnieniem wystawy są oczywiście warsztaty artystyczne prowadzone przez studentów z Koła Rzemiosła. Zwiedzający muzeum mogli sami spróbować technik pozłotniczych, samodzielnie przygotować farby według średniowiecznych receptur czy wykonać grafikę w technice linorytu - dodaje.

Jak podkreśla pan Łukasz, marzeniem osób realizujących inicjatywę jest, aby wystawa "Tajemnice Odrzechowej" podróżowała, gdyż projekt ma na celu również promocję wsi jako ciekawego miejsca, które warto odwiedzić.

- Mam nadzieję, że Przemyśl to kolejny przystanek na trasie i wkrótce uda nam się pojechać w inne miejsce. W każdym razie jesteśmy otwarci i chętnie damy się zaprosić – z uśmiechem mówi Wojtowicz. – Mamy to szczęście, że zawsze możemy liczyć na wsparcie ze strony mieszkańców Odrzechowej, a przede wszystkim Wiesława Józefczyka, koordynatora projektu, co nie tylko ułatwia organizowanie różnych przedsięwzięć, ale i zachęca do kolejnych inicjatyw.

Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu w Noc Muzeów odwiedziło ponad 445 osób, a warsztaty Koła Rzemiosła cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przemyśl to trzecie miasto po Sanoku i Warszawie, do którego trafiła wystawa "Tajemnice Odrzechowej". Miejmy nadzieję, że to nie koniec! 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE