Reklama

Szybsze ściąganie długów za nieopłacony abonament RTV

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Szybsze ściąganie długów za nieopłacony abonament RTV - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli masz zaległości wobec Urzędu Skarbowego, koniecznie je ureguluj. Instytucja od 1 lipca będzie operować nowym narzędziem, które przyspieszy ściąganie długów. Na celowniku mogą znaleźć się też osoby, które nie opłacają abonamentu RTV. Wszystko odbywać się będzie elektronicznie, więc od momentu zaistnienia zaległości do zajęcia konta bankowego nie miną - jak dotychczas - miesiące czy lata, a raczej tygodnie albo i dni.

Likwidacja abonamentu RTV

 

Od lat co pewien czas wraca pomysł likwidacji obowiązku opłacania abonamentu radiowo – telewizyjnego dla posiadaczy telewizorów i odbiorników radiowych. Temat ten gaśnie równie szybko, jak się pojawia. Zamiast tego, Poczta Polska wkrótce dostanie nowe narzędzie, które pozwoli na masowe pozyskiwanie zaległości z kont Polaków. Ten sam system dotyczyć będzie mandatów, zaległych składek ZUS i długów podatkowych.

 

Elektronika zamiast „papierologii”

 

Dotychczas sposobem na dłużników administracyjnych były tytuły wykonawcze, które upoważniały fiskusa do egzekucji zaległości. Proces ten był jednak żmudny i długi, bo opierał się o wypełnianie dokumentów w wersji papierowej. W przypadku braków formalnych, wierzyciel był wzywany do ich uzupełnienia. To znacznie wydłużało czas obsługi, co niekorzystnie wpływało na budżet państwa, który na bieżąco finansuje publiczne inwestycje. Teraz tradycyjną, papierową formę, zastąpi Elektroniczny Tytuł Wykonawczy.

 

„Uruchomienie systemu teleinformatycznego wyeliminuje tytuły wykonawcze w formie papierowej. Przyspieszy również przesyłanie korespondencji przez wierzycieli do naczelników urzędów skarbowych jako organów egzekucyjnych KAS i skróci czas do wszczęcia egzekucji.” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Co się właściwie zmieni?

 

Samo elektroniczne postępowanie nie jest nowością. Zmianą od 1 lipca będzie przyjęcie jako standard korzystania z tego udogodnienia przez szerokie grono instytucji publicznych, np. Urząd Skarbowy, Fundusz Gwarancyjny oraz Pocztę Polską. Obecnie te podmioty korzystają z platformy e-PUAP. Wkrótce uruchomiony zostanie dla nich specjalny kanał, dzięki któremu nie będzie konieczności przenoszenia informacji do systemu egzekucyjnego. Dla dłużników jest to zmiana o tyle istotna, że skrócenie czasu obsługi spowoduje masowe wezwania do zapłaty.  

 

Wierzyciele zaoszczędzą

 

Z pozycji wierzyciela dobrą wiadomością jest, że cały proces pobierania zaległości będzie o wiele tańszy. Procedura będzie obligatoryjnie odbywać się poprzez systemy elektroniczne, przez co odejdą koszty przygotowania papierowych dokumentów wymaganych przez organ egzekucyjny oraz koszty wysyłki. Samo wystawienie Tytułu Wykonawczego sfinansuje Krajowa Administracja Skarbowa.

 

 

News4Media

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy