Reklama

Szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek [FOTO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach otrzymanej dotacji w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2020” Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy we współpracy z grupą nieformalną (realizatorem): Krystyną Galik-Harhaj, Iwoną Kucharską i Magdaleną Hulicką miało przyjemność zrealizować w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31.12.2020 r. projekt pn. „WIRTUALNA KOMAŃCZA - szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek”.

Projekt zakładał szereg działań, które pozytywnie wpłynęły na współpracę międzyludzką i zaangażowanie społeczności, chociażby w prace modernizacyjno-renowacyjne przydrożnych krzyży i kapliczek, które stanowią nieodłączny element krajobrazu gminy Komańcza. Łącznie udało się odmalować 25 krzyży. Oczywiście żywimy głęboką nadzieję, że to nie koniec takich działań i ponownie w nowym 2021 roku będziemy mieli okazję spotkać się i przyczynić do poprawy infrastruktury przydrożnej, jaką stanowią ww. krzyże i kapliczki. 

Korzystając z okazji, bardzo chcielibyśmy podziękować wolontariuszom, którzy włączyli się w prace renowacyjno- modernizacyjne, a mowa o: pracownikach Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy,  członkach Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy, funkcjonariuszach Zakładu Karnego w Nowym Łupkowie, pracownikach z firmy Budimex i wszystkim zaangażowanym mieszkańcom gminy. W ramach projektu ogłoszone zostały dla dzieci i młodzieży szkolnej dwa konkursy: plastyczno- manualny pt. „Komańcza kiedyś i dziś” oraz muzyczno- wokalny i literacki o Komańczy. Konkursy pozytywnie wpłynęły na kształtowanie i rozwijanie zdolności twórczych i artystycznych u najmłodszych mieszkańców gminy Komańcza. Należy podkreślić, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem i jurorzy nie mieli  łatwego zadnia, ale poradzili sobie z wyborem najciekawszych i najlepszych prac. Laureaci  i pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami i pamiątkowymi dyplomami. 

Podsumowaniem realizacji projektu  było przygotowanie wirtualnego spaceru po zabytkach drewnianych, krzyżach i kapliczkach, który stanowi sporą dawkę wiedzy historycznej dla mieszkańców oraz odwiedzających gminę turystów. „WIRTUALNEJ KOMAŃCZY- szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” nie udałoby nam się opracować, gdyby nie wkład wielu osób, a mowa o: p. Grzegorzu Biedzę, który nagrał filmiki oraz przygotował galerię zdjęć zabytków i infrastruktury przydrożnej, jak: cerkwi, kościołów, klasztoru, cmentarzy, krzyży i kapliczek itp., dr Joanny Potaczek, wygłaszającej prelekcje o architekturze drewnianej w gminie Komańcza oraz informatykowi UG Komańcza, który wspierał nas swoim fachowym doradztwem przy wyemitowaniu filmów.

W rezultacie udało się przygotować 9 filmików o:

  1. Cerkwi prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy
  2. Cerkwi prawosławnej pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku
  3. Cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Szczawnem
  4. Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Józefa w Komańczy
  5. Cerkwi greckokatolickiej pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy
  6. Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzepedzi Wsi
  7. Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z  Nazaretu w Komańczy
  8. Cerkwi pw. św. Dymitra w Radoszycach 
  9. Cerkwi pw. św. Onufrego w Wisłoku Wielkim
 

Można je zobaczyć, odwiedzając strony: Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy, Gminy Komańcza oraz na platformie Youtube Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. Dodatkowo przygotowaliśmy galerię z przydrożnych krzyży i kapliczek, która dostępna jest na stronie internetowej naszego stowarzyszenia oraz na stronie Gminy Komańcza w zakładce warto zobaczyć – krzyże i kapliczki.

Wszystkim osobom zaangażowanym przy realizacji projektu jeszcze raz dziękujemy. To Wasza praca sprawiła, że dziś możemy podziwiać pięknie odnowione krzyże przydrożne i podziwiać wirtualnie  perełki gminy Komańcza. Jak widać pomaganie wyszło nam wszystkim na dobre 

 

Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy