Reklama

Reklama

SzlabanNaRyzyko! ZDJĘCIA

Opublikowano: pt, 17 sie 2018 12:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Brawura, rutyna, pośpiech, nieostrożność i lekceważenie znaku STOP, to główne przyczyny wypadków, do których dochodzi na przejazdach kolejowych.

Od rana na terenie powiatu sanockiego policjanci ruchu drogowego wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i Strażą Miejską prowadzą działania ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, a w szczególności na przejazdach niestrzeżonych.

Działania "Bezpieczny przejazd, bezpieczny piątek" są częścią ogólnopolskiej akcji "Bezpieczeństwo na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych”. W jej ramach funkcjonariusze zwracają uwagę na zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w rejonach skrzyżowań dróg i torów oraz przypominają przepisy dotyczące zasad poruszania się w takich miejscach.

- Jak wynika ze statystyk główną przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych jest nieostrożność kierowców, którzy notorycznie lekceważą znaki STOP, objeżdżają półrogatki lub przejeżdżają tuż pod zamykającymi się zaporami - informuje Izabela Rowińska z sanockiej policji.

W trakcie działań policjanci szczególnie reagują na te wykroczenia, które są głównymi przyczynami wypadków: wyprzedzanie na przejazdach kolejowych lub bezpośrednio przed nimi, niezatrzymanie pojazdu przed przejazdem kolejowym wynikające ze znaku „STOP”, omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy i wjechanie na pas jezdni przeznaczony dla przeciwnego kierunku ruchu, naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór i wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

W Sanoku funkcjonariusze prowadzili działania na dwóch przejazdach kolejowych na Dąbrówce. - Podstawowym celem kampanii jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych i w ich rejonie. Działania mają charakter edukacyjny, uświadamiamy kierowców, jakie popełniają błędy wjeżdżając na przejazd kolejowy. Dzisiaj nie dajemy mandatów, pouczamy, rozdajemy ulotki. Rocznie na przejazdach kolejowych dochodzi do około 200 wypadków spowodowanych przez kierowców, dlatego takie działania są potrzebne - wyjaśnia inspektor Witold Flader Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei.

- Niestosowanie się do znaków w rejonie przejazdów kolejowych, to główna przyczyna wypadków na torach. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejazdów kolejowych oraz bezwzględne stosowanie się do znaków drogowych - dodaje Izabela Rowińska.

W 2018 roku do połowy sierpnia na niestrzeżonych przejazdach kolejowych na Podkarpaciu doszło do trzech wypadków. Dwie osoby zginęły i trzy zostały ranne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.