Reklama

Szkolenie zwiadowców brygady w czasie zimy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To już kolejne zgrupowanie zimowe zwiadowców Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym uczestniczyli żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój.

W ubiegłym tygodniu żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powrócili z zimowego zgrupowania zwiadowców.

Dzięki uprzejmości Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych terytorialsi z Podkarpacia uczestniczyli w szkoleniu, którego zakres obejmował zajęcia z taktyki w warunkach zimowych. W czasie tygodniowego ćwiczenia nasi żołnierze wykonywali marsze ubezpieczone z wykorzystaniem nart skiturowych, rakiet śnieżnych oraz indywidualnego sprzętu wspinaczkowego. W ostatnich dniach szkolenia żołnierze z 3PBOT otrzymali zadanie wykonania marszu z m. Sienna w okolice Śnieżnika, 

a następnie zorganizowania bazy do bytowania z wystawionymi posterunkami obserwacyjnymi i ubezpieczeniami. W nocy terytorialsi wykonali przemieszczenie na szczyt Śnieżnika. 

 

- Na początku skupiliśmy się na technice podchodzenia i zjazdach na nartach. Następnie przygotowaliśmy żołnierzy do budowania wyciągowych układów linowych. W czasie szkolenia ćwiczyliśmy wybór i budowę posterunku obserwacyjnego. Jednym z trudniejszych zagadnień było doskonalenie techniki poruszania się na nartach z rannym żołnierzem przy wykorzystaniu noszy typu „SCED”. Przez całe szkolenie doskonaliliśmy elementy wspinaczki wysokogórskiej, wykorzystując indywidualny sprzęt wspinaczkowy. Ten tydzień szkolenia był bardzo intensywny i mroźny, ale cel szkolenia został osiągnięty
– relacjonuje kpt. Sławomir Woch dowódca pododdziału ćwiczącego.

 

Przytoczone zadania to tylko część szerokiego spektrum działań, jakie realizowali podczas zgrupowania żołnierze podkarpackiej brygady. Każdy dzień szkolenia był inny. Szkolenie zaczynało się wcześnie rano i trwało do nocy, było intensywne, ale też ciekawe. Zgrupowanie było też nawiązaniem współdziałania żołnierzy – ochotników WOT z żołnierzami wojsk operacyjnych. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy