Reklama

Szkodliwy barwnik, m.in. w słodyczach i majonezie. Sprawdzaj etykiety!

Opublikowano:
Autor:

Szkodliwy barwnik, m.in. w słodyczach i majonezie. Sprawdzaj etykiety! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Barwnik, który uszkadza DNA, materiał genetyczny komórek i może powodować raka, używany jest na przykład przy produkcji lodów, majonezu czy gumy do żucia. Tak stwierdził Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ostrzega przed konsekwencjami spożywania cząstek dwutlenku tytanu. Wyniki badania wysłał do Komisji Europejskiej.

Jeszcze w maju Komisja Europejska ma rozpocząć rozmowy z krajami członkowskimi w sprawie zakazu stosowania barwnika E171. Bruksela zdecydowała się na taki krok, po otrzymaniu naukowej opinii Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności.

 

Zaproponujemy wprowadzenie zakazu jego stosowania w UE. Dyskusje z państwami członkowskimi rozpoczną się w tym miesiącu. Naszym priorytetem jest zdrowie obywateli i bezpieczeństwo spożywanej przez nich żywności.- poinformowała komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides.

Może powodować raka

Eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdzili, że barwnik uszkadza DNA i materiał genetyczny komórek. Może to prowadzić do skutków rakotwórczych.

„Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne badania naukowe i dane, panel stwierdził, że dwutlenku tytanu nie można już uważać za bezpieczny jako dodatek do żywności. Kluczowym elementem w wyciągnięciu tego wniosku jest to, że nie mogliśmy wykluczyć obaw związanych z genotoksycznością po spożyciu cząstek dwutlenku tytanu." - czytamy w raporcie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Co to jest dwutlenek tytanu?

Dwutlenek tytanu jest barwnikiem żywności (E171) i, podobnie jak w przypadku wszystkich barwników spożywczych, jego funkcją jest nadanie żywności bardziej atrakcyjnego wyglądu.

Jakie pokarmy zawierają dwutlenek tytanu?

Barwnik stosowany jest w żywnościach od gumy do żucia i lukru, po lody czy majonez.  Występuje również w niektórych lekach, jako środek nadający biały kolor.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy