Reklama

Reklama

Sześćdziesięciolecie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku: Synagoga z Połańca perłą wśród unikatów

Opublikowano: 13 maja 2018 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Takiego obiektu nie posiada żadne muzeum etnograficzne w Polsce. Budynek stanowi ewenement w skali Europy, a budowę jego zainicjowali entuzjaści tradycyjnego rzemiosła ze Stanów Zjednoczonych.

Niegdyś stała na przedpolu rynku w Połańcu - malowniczej miejscowości w południowo-wschodniej części dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Z jej sali modlitw można było zapewne dojrzeć nurt Wisły, rzeki dzielącej dwa województwa i dwa regiony. Nikt by nie przypuszczał, że za około siedemdziesiąt lat los synagogi połanieckiej skrzyżuje się z naszym miastem, a wspólny śpiew rabinów "Szema Israel, Adonaj elochenu, Adonaj echad" połączy przeszłość z przyszłością.

Kol haneszama tehalel Adonaj!

Wszelki duch niechaj chwali Pana! Albowiem w trakcie realizacji ogromnego przedsięwzięcia, jakim była budowa Rynku Galicyjskiego (2009-2011), pojawiły się pierwsze zwiastuny działań zmierzających do zrealizowania pomysłu postawienia w parku etnograficznym wyjątkowej synagogi.

- Nasze muzeum na wolnym powietrzu, w którym mieści się cały tygiel kulturowy Karpat, dostało niebywałą szansę uzupełnienia o tak kluczowy element, jakim jest drewniana synagoga. Muszę przyznać, że odzwierciedlenie złożoności i wielokulturowości regionu w sanockim Skansenie to było moje marzenie - mówi Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W 2011 roku na terenie Skansenu zorganizowano międzynarodowe warsztaty ciesielskie, na które zjechało ponad 200 cieśli i studentów z całego świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Niemiec, Czech. Efektem prac była zrekonstruowana unikatowa więźba dachowa wraz ze sklepieniem nieistniejącej synagogi z Gwoźdżca na Ukrainie, która trafiła na stałą wystawę Muzeum Żydów Polskich w Warszawie.

 

Więcej o synagodze z Połańca przeczytacie w numerze 18 Korso Gazety Sanockiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.