Reklama

Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa podkarpackiego w październiku 2019 r.

Opublikowano:
Autor:

Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa podkarpackiego w październiku 2019 r. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podstawowe informacje charakteryzujące sytuację społeczno-gospodarczą na terenie województwa podkarpackiego dotyczące m. in. rynku pracy, wynagrodzeń, cen detalicznych, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, rynku wewnętrznego.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w odniesieniu do października ub. roku wzrosło o 1,4%, a obniżyło się do poprzedniego miesiąca o 0,1%. W stosunku rocznym wzrost zatrudnienia notowano od grudnia 2015 r.

• Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,6% i była niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak i w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w końcu października była o 0,8% niższa niż przed miesiącem i o 9,0% niższa niż przed rokiem.

• Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ujęciu rocznym (o 6,1%). Tempo wzrostu było niższe niż przed rokiem, a wyższe niż przed miesiącem. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca płace wzrosły o 3,2%.

• Ceny skupu ziemniaków i żywca wieprzowego były wyższe niż przed rokiem. W porównaniu z wrześniem br. wyższe były ceny skupu pszenicy, ziemniaków i żywca wieprzowego. W obrocie targowiskowym w odniesieniu do października 2018 r. więcej płacono za pszenicę i ziemniaki, a w odniesieniu do września br. wyższa była cena pszenicy.

• Po dwudziestu dziewięciu miesiącach wzrostu produkcja sprzedana przemysłu obniżyła się w relacji do analogicznego miesiąca ub. roku (o 0,5%). W odniesieniu do poprzedniego miesiąca produkcja wzrosła o 4,2%. W przetwórstwie przemysłowym, o decydującym udziale w produkcji całego przemysłu, sprzedaż w stosunku rocznym była niższa o 0,6%.

• Wyższa niż przed rokiem była sprzedaż produkcji budowlano-montażowej (o 19,8%). Wzrost wystąpił we wszystkich trzech działach budownictwa.

• W październiku 2019 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 r., wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 13,0%) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (ponad 2-krotnie). Spadła natomiast liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 10,5%).

• Sprzedaż detaliczna wzrosła zarówno w skali roku (o 5,4%), jak i w skali miesiąca (o 6,0%). W stosunku do października ub. roku obniżyła się sprzedaż hurtowa w jednostkach handlowych (o 2,0%) i w hurtowych (o 3,5%).

• W okresie styczeń-wrzesień 2019 r. wyniki finansowe przedsiębiorstw były korzystniejsze niż uzyskane rok wcześniej, z wyjątkiem wyniku na sprzedaży produktów, towarów i materiałów. Wyższe były zarówno wskaźniki rentowności brutto i netto, jak i wskaźniki płynności finansowej I i II stopnia, a obniżył się wskaźnik rentowności sprzedaży.

• Nakłady inwestycyjne na nowe obiekty majątkowe oraz ulepszenie istniejących, poniesione przez badane przedsiębiorstwa województwa podkarpackiego w okresie styczeń-wrzesień 2019 r., były wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. Wyższa niż przed rokiem była wartość kosztorysowa nowo rozpoczętych inwestycji, przy niższej liczbie inwestycji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE