Reklama

Święto podkarpackich „Terytorialsów" [FOTO]

Opublikowano: ndz, 28 lip 2019 16:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczęcie „Akcji Burza” na Rzeszowszczyźnie od piątku to dzień święta podkarpackich „Terytorialsów". Minister obrony narodowej swoją decyzją ustanowił oficjale święto żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Już 25 lipca o godz. 21.00 przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” przeprowadziła uroczysty „Capstrzyk”. Odśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej Polski, odczytanie apelu pamięci oraz salwa honorowa przy pomniku swojego patrona brygady to wyraz szacunku jakim darzą „Terytorialsi” żołnierzy ZWZ, AK oraz Zrzeszenia WiN. 26 lipca 2019 r. o 8.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie odbyła się uroczysta Msza Święta a o 10.00 na Rynku Rzeszowskim dowódca uroczystości ppłk Janusz Leżoń złożył meldunek płk. Dariuszowi Słocie dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Asystę honorową z repliką sztandaru bojowego żołnierzy Armii Krajowej inspektoratu rzeszowskiego wystawiła 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Dystyngowanej wojskowej oprawy podczas wydarzenia dodała obecność pododdziału kawalerii ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Jana III Sobieskiego z Wierzawic oraz orkiestry wojskowej z Lublina.

Było to pierwsze święto podkarpackiej brygady OT. Ten czas to okres wspomnień, podsumowań, okolicznościowych przemówień, odznaczeń, wyróżnień ale również wspólnej zabawy. 

Jak powiedział podczas obchodów kapitan Julian Pawełek, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Podkarpackiego, żołnierze Armii Krajowej cieszą się że pamięć o „Akcji Burza" na Podkarpaciu będzie podtrzymywana przez następne pokolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z kolei premier w liście wystosowanym do uczestników uroczystości napisał, że święto 3. Podkarpackiej Brygady OT to nawiązanie do chlubnej tradycji grup bojowych AK walczących z wycofującym się z tej ziemi niemieckim okupantem. Według Mateusza Morawieckiego, Terytorialsi z Podkarpacia udowodnili już swoją wartość. "Jesteście największą w kraju jednostką Wojsk Obrony Terytorialnej o imponującej licznie żołnierzy. Trzy i pół tysiąca członków formacji to powód do radości i dumy" - napisał w swoim piśmie premier.

Po oficjalnych uroczystościach na rynku rzeszowskim odbył się piknik. Wśród atrakcji jakie można było zobaczyć to pokaz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 3.PBOT i 21. BSP, wystąpienie sekcja lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej dwunastki” WOT. Przy Ratuszu punkty promocyjne ze sprzętem i gadżetami zaprezentowali Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Służba Więziennictwa oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Na zakończenie na scenie Rzeszowskiego Rynku odbył się koncert pieśni patriotycznych. 

 

Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3 100 żołnierzy zawodowych. W podkarpackiej brygadzie służy prawie 3,5 tys. Żołnierzy. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania. 

 por. Witold SURA
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE