Reklama

Święto 21 Batalionu Logistycznego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Sanoku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 23 września na obchody święta batalionu połączone z 10. rocznicą wręczenia sztandaru. Data nie jest przypadkowa, bowiem batalion jest spadkobiercą tradycji 2 psp, który swoje święto, na pamiątkę boju pod Kużnicą w 1920 r., obchodził tego właśnie dnia.

Główną częścią uroczystości był apel na sanockim rynku, połączony z wręczeniem odznaczeń, koncertem orkiestry wojskowej i defiladą. Nie zabrakło również momentów podniosłych, w tym złożenia kwiatów pod pomnikiem „Synom Ziemi Sanockiej” oraz mszy św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego.

W dniu święta 21 Batalionu Logistycznego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich  starosta Stanisław Chęć oraz członkowie Zarządu: Damian Biskup i Andrzej Chrobak złożyli wspólnie z burmistrzem Sanoka Tomaszem Matuszewskim wiązankę pod Pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę.

Oddanie hołdu zmarłym Bohaterom było pierwszym punktem uroczystości zorganizowanej 23 września w Sanoku.

Organizatorzy zadbali również o możliwość bliższego zapoznania się z rzemiosłem wojskowym, dzięki wystawie sprzętu zorganizowanej na Placu Harcerskim, gdzie można było z bliska obejrzeć trzy rodzaje Rosomaków, wozy wsparcia technicznego, wyrzutnie rakietowe Poprad, roboty rozpoznawcze oraz zasmakować żołnierskiej grochówki i kiełbasy. Tuż obok, na chodniku przy ul. Piłsudskiego, swoje namioty rozstawiły Wojska Obrony Terytorialnej, Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Agencja Mienia Wojskowego, gdzie można było zakupić sprzęt wojskowy.

Całość święta przypadła w 10. rocznicę otrzymania przez 21 blog sztandaru, którego fundatorem byli mieszkańcy powiatu sanockiego, co było bezpośrednim nawiązaniem do przedwojennej tradycji.

Batalionowi w uroczystościach towarzyszyła replika sztandaru 2 psp (oryginał znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), którą będzie można oglądać w sanockim Muzeum Historycznym do 10 listopada 2022 r.

Od pierwszych dni pełnienia funkcji burmistrza Sanoka przekonuję się, jak ważne są dla mieszkańców tradycje wojskowe. Sanok był miastem garnizonowym. Po odzyskaniu niepodległości, kiedy przestało tutaj stacjonować wojsko austriackie, do miasta wprowadził się 2 Pułk Strzelców Podhalańskich, w którym służyli żołnierze pochodzący przede wszystkim z terenu historycznej ziemi sanockiej. Pamięć W wielu domach do dziś znajdują się pamiątki po żołnierzach 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, co świadczy o tym, jak ta pamięć jest w Sanoku pielęgnowana. Dziś spotkaliśmy się na sanockim Rynku, aby upamiętnić rocznicę przekazania sztandaru 21 batalionowi logistycznemu, pielęgnującemu tradycje 2 Pułku Strzelców Podhalańskich. Sztandar jest symbolem najważniejszych wartości dla polskiego żołnierza – symbolem honoru, męstwa i wierności. 2 pułk otrzymał sztandar 15 lipca 1923 roku – odbyła się z tej okazji wspaniała uroczystość na sanockich Błoniach, a poświęcenia sztandaru dokonał biskup przemyski – dziś święty – Józef Sebastian Pelczar. Ten pułkowy sztandar, w czasie wojny, został zakopany w okolicach Skrobaczowa i oddany pod opiekę człowieka, który w 1966 r. przekazał go do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W latach 90. ubiegłego wieku sztandar powrócił na krótko do Sanoka i był prezentowany w Muzeum Historyczne W Sanoku podczas wystawy poświęconej historii 2 Pułku Strzelców Podhalańskich. Z punktu widzenia działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą, dziś myślimy o żołnierskiej służbie z wyjątkowym podziwem i szacunkiem. Dziękuję za dzisiejszą uroczystość – za to, że mogliśmy wspólnie pochylić się nad wojskowym sztandarem, a także za to, że 21 batalion logistyczny, tak jak w latach 20. ubiegłego wieku 2 Pułk Strzelców Podhalańskich – spotyka się z mieszkańcami Sanoka. Życzę wszystkim żołnierzom 21 batalionu z okazji dzisiejszego święta wszelkiej pomyślności i satysfakcji z pełnionej służby. 

- powiedział obecny na uroczystościach burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy