Reklama

Stulecie Związku Harcerstwa Polskiego w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Stulecie Związku Harcerstwa Polskiego w Sanoku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ZHP Ziemi Sanockiej świętował swój setny jubileusz.

W sobotę, 15 września, drużyny harcerskie przeszły ze sztandarem hufca do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, gdzie wraz z gośćmi zlotu wzięły udział w uroczystej mszy św. dziękczynnej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Skiby, ks. Andrzeja Szkoły i ks. hm. Tomasza Latoszka.  Oprawę muzyczną przygotowała harcerska młodzież pod kierunkiem Katarzyny Kosturskiej.

Po mszy świętej na Placu Harcerskim miał miejsce apel. Oboźny zameldował zlot komendantowi Chorągwi Podkarpackiej ZHP, hm. Mariuszowi Bezdzietnemu i odczytał rozkaz specjalny komendantki Hufca Ziemi Sanockiej, Krystyny Chowaniec:

"Spotykamy się, aby uczcić radosne i pełne dumy święto 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicę utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego.

Związek Harcerstwa Polskiego, największa organizacja harcerska w Polsce, powstał 1 listopada 1918 r. na zjeździe w Lublinie. Przedstawiciele organizacji harcerskich z trzech zaborów, zanim jeszcze powstał polski rząd centralny, podjęli decyzję o utworzenie jednej organizacji obejmującej swym zasięgiem całą Polskę.

Ta data 1 listopada 1918 r. jest także ważna dla Sanoka, ponieważ to właśnie w tym dniu władzę w mieście przejęli Polacy i to właśnie w tym dniu zaczęły się walki o Lwów  i Galicję Wschodnią, w której brali udział także sanoccy harcerze, a kilku z nich złożyło ofiarę życia. 

Pamiętając o bohaterstwie, ale także o mądrości i odpowiedzialności naszych poprzedników, cieszymy się dzisiaj wolnością i niepodległością. Sami decydujemy o losach naszego państwa. Musimy jednak pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze. Codzienną pracą i rozważnymi decyzjami musimy niepodległość utrzymać i umacniać. Wasza służba jest potrzebna naszej Ojczyźnie.

Pamiętajmy o przesłaniu, które nam zostawił śp. harcmistrz Stefan Mirowski, wizytator Szarych Szeregów, twórca ich najmłodszej grupy Zawiszaków oraz przewodniczący ZHP w latach 1990-1996:

Pragnę służyć POLSCE, ojczyźnie moich przodków, o której honor, niepodległy byt, tradycje i kulturę walczyli czynem i  słowem,  którą otrzymałem w spadku jako bezcenną wartość mego pokolenia, którą z całym jej bogactwem duchowym i materialnym mam przekazać moim  następcom."

Na zakończenie apelu złożono wiązanki kwiatów pod tablicą honorującą Andrzeja Małkowskiego. Kolejnym punktem programu było spotkanie w Sanockim Domu Kultury, w czasie którego komendantka Chowaniec zaprezentowała wydawnictwo przygotowane z okazji jubileuszu zatytułowane "Sto lat w służbie Niepodległej. 1918-2018. Sto lat Związku Harcerstwa Polskiego na Ziemi Sanockiej". Prezentacja zawiera informacje, ilustrowane fotografiami o najważniejszych wydarzeniach w życiu hufca i różnych obszarach harcerskiej służby.

W czasie uroczystości wręczono również złote i srebrne odznaki pamiątkowe.

Uroczystość uświetniły występy muzyczne harcerzy, m.in. pwd. Anna Czubek wykonała pieśń "Harcerska powinność", Mateusz Burczyk zaśpiewał balladę o Jurku Bitschanie, który poległ w obronie Lwowa, zaś harcerze z 42 DH w Prusieku pod kierunkiem drużynowej – pwd. Pauliny Myćka zaśpiewali pieśń, autorstwa byłej instruktorki, phm. Marioli Węgrzyn-Myćka, która powstała w 2017 roku, podczas obchodów 10. rocznicy śmierci patrona hufca.

Po obiedzie młodzież wzięła udział w III Turnieju Sprawnościowym "Każdy może być rycerzem", współorganizowanym ze Stowarzyszeniem Wychowawców "Eleusis", natomiast zuchy i seniorzy zwiedzili Rynek Galicyjski.

Zwieńczeniem zlotu było wspólne ognisku na sanockich błoniach. Zlot był najważniejszym przedsięwzięciem programowym hufca dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Lista osób uhonorowanych złota odznaką „100 lat ZHP w Sanoku”:

hm. Jerzy Kwaśniewicz
hm. Krystyna Chowaniec
hm. Zofia Nowakowska
hm. Andrzej Witalis Władyka
hm. Jadwiga Stojowska
phm. Ryszard Stojowski
pwd. Barbara Sikora
phm. Katarzyna Chowaniec
dh. Magdalena Czytajło
phm. Edyta Bielak
hm. Zbigniew Osenkowski
dh. Agnieszka Polańska
phm. Maria Kurkarewicz

kolekcjonerska
phm. Alicja Wolwowicz
hm. Lidia Mackiewicz-Adamska
Agnieszka Mularczyk
hm. Marek Zgódko
dr Piotr Uruski
Elżbieta Łukacijewska
ks. dr Andrzej Skiba
Tadeusz Pióro
Roman Konieczny
Zbigniew Jaskulski

Podczas apelu komendant chorągwi wręczył nadane przez przewodniczącego ZHP – hm. Dariusza Supła harcerskie odznaczenia. Krzyże „Za Zasługi dla ZHP” otrzymały druhny:
• Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP - harcmistrzyni Jadwiga Stojowska.
• Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”:
- podharcmistrzyni Katarzyna Chowaniec,
- podharcmistrzyni Ewa Kseniak,
- podharcmistrzyni Maria Kurkarewicz,
- podharcmistrzyni Alina Rychlicka-Indyk.
Jan Węgrzyniak
Grażyna Zagrobelna
dr Edward Marszałek
kolekcjonerska
Waldemar Och
Zbigniew Daszyk
ks. hm. Tomasz Latoszek
phm. Ewa Kseniak
hm. Magdalena Zgódko
Muzeum Historyczne w Sanoku
Muzeum Harcerstwa w Warszawie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE