Reklama

Strażnicy porządku

Opublikowano:
Autor:

Strażnicy porządku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 4 tysiące interwencji i 350 mandatów na ponad 31 tysięcy zł - tak przedstawia się podsumowanie ostatniego roku działalności Straży Miejskiej w Sanoku.

W 2016 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 3 585 interwencji własnych oraz 469 wspólnie z policją. Łącznie 4 054 interwencje. Jest to podobna liczba do lat ubiegłych. Strażnicy nałożyli 350 mandatów na 31 270 zł oraz przeprowadzili 319 postępowań wyjaśniających wykroczenia. Ich wynikiem było skierowanie 252 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Sanoku. Pouczenie zastosowano w stosunku do 2 642 osób. Przeprowadzono 947 patroli samodzielnych, 85 patroli wspólnie z policjantami i 4 patrole ze Strażą Ochrony Kolei.

Mieszkańcy zgłosili 3 311 interwencji, z czego 57% dotyczyło wykroczeń: przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (993), spokojowi i porządkowi publicznemu (178), wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (364), przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia (99), urządzeniom użyteczności publicznej (101), obyczajności publicznej (350), w określonych aktach prawa miejscowego (36) oraz pozostałe (208).

Obecnie straż miejska ma 12 etatów. Posiada 91 kamer, w tym 13 nowych uruchomionych w 2016 roku. Umożliwiają one monitoring centrum miasta, osiedli: Błonie, Wójtostwo i Dąbrówka. Z zapisu kamer korzystają często policjanci.

Czyste miasto
Pod kątem utrzymania porządku i czystości strażnicy skontrolowali 134 posesje. W wyniku kontroli nałożono 34 mandaty karne oraz sporządzono 8 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Sanoku. W 31 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Sprawy przekazano do wyjaśnienia wydziałowi gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. W kilkunastu przypadkach zastosowano pouczenie. Strażnicy po kilku dniach ponownie skontrolowali  posesje. Wszystko zostało poprawione tak jak powinno.

Funkcjonariusze skontrolowali nieruchomości również pod kątem wypalania na ich terenie i w piecach centralnego ogrzewania niedozwolonych odpadów. Kontrole, łącznie 23, przeprowadzano na podstawie zgłoszeń i obserwacji strażników w czasie rutynowych patroli. Nałożono 2 mandaty karne i zastosowano kilka pouczeń.

Troska o zwierzaki
Strażnicy podjęli 76 interwencji dotyczących utrzymania zwierząt. W czasie patroli ujawniali przypadki, w których właściciele psów nie zachowywali należytych środków ostrożności przy ich utrzymaniu. Pouczono 65 osób, 7 osobom wypisano mandaty karne oraz skierowano 4 wnioski o ukaranie do sądu.

Strażnicy interweniowali również w sprawie bezpańskich psów. W 2016 roku w Sanoku wyłapano 95 czworonogów (w 2015 było tylko 23). Funkcjonariusze umieścili 27 psów w boksach należących do STONZ-u, właścicielom przekazali 22 psy, a 46 psów wyłapał lekarz weterynarii. Przewieziono je do schroniska dla zwierząt w Lesku.

We wrześniu przeprowadzono kontrolę osób sprzedających trzodę chlewną na placu targowych przy ulicy Targowej w związku z wystąpieniem w Polsce ogniw afrykańskiego pomoru świń.

Na straży trzeźwości
Strażnicy miejscy często kontrolowali miejsca, gdzie dochodziło do spożywania alkoholu. Udzielili 554 pouczeń, nałożyli 134 mandaty karne oraz skierowali 129 wniosków o ukaranie do sądu. Ogółem 139 razy przewieźli osoby nietrzeźwe: na SOR, do pomieszczeń dla osób zatrzymanych KPP w Sanoku, schroniska św. Brata Alberta lub do miejsca zamieszkania. W 2016 roku takich interwencji było zaledwie 56. Wzrost nastąpił aż o 148%. 

Straż umożliwia także sprawdzenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Często więc zgłaszały się osoby, które chciały poddać się temu badaniu. Do takich sytuacji dochodziło w czasie świąt i długich weekendów.

Więcej w 14 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE