Reklama

Straż Miejska kontroluje gospodarstwa domowe pod kątem liczby zgłoszonych lokatorów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M.Korzeniowska

Straż Miejska kontroluje gospodarstwa domowe pod kątem liczby zgłoszonych lokatorów - Zdjęcie główne

foto M.Korzeniowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od najbliższego poniedziałku na osiedlu Wójtostwo pojawią się strażnicy miejscy, którzy będą przeprowadzać kontrole w blokach pod kątem liczby zgłoszonych lokatorów. Akcja kontrolna ma za zadanie ujawnić czy wszyscy mieszkańcy właściwie deklarują opłaty za wywóz odpadów. W ostatnim czasie kontrole odbywały się na osiedlu Błonie i wykazały nieprawidłowości w deklaracjach.

Na klatkach bloków pojawiły się wywieszki od spółdzielni mieszkaniowej. 

Sanocka spółdzielnia mieszkaniowa nawiązując do pisma burmistrza miasta Sanoka, z dnia 8 marca 2023 informuje, że do końca marca bieżącego roku będą prowadzone kontrole ilości osób zamieszkujących dany lokal mieszkalny. Kontrole przeprowadzają umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej w Sanoku, posiadający legitymacje służbowe oraz stosowne upoważnienia. Celem prowadzonych kontroli jest weryfikacja ilości osób zamieszkałych w każdym lokalu w stosunku do podanych deklaracji, które co miesiąc na podstawie oświadczeń użytkowników, spółdzielnia składa do burmistrza miasta Sanoka w celu ustalenia wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

- czytamy w ogłoszeniu.

W przestrzeni publicznej pojawiły się głosy. Jedni się cieszą, że takowe kontrole będą, a inni krytykują i dziwią się jakim prawem ktoś ma im do domu wchodzić.

Wyjaśniamy. Strażnicy Miejscy nie wchodzą do domów, jeśli ktoś sobie tego nie życzy. Nikt nie będzie taranował drzwi i wchodził do mieszkania. Kontrola to bardziej wywiad środowiskowy, który polega na rozmowach z mieszkańcami poszczególnych bloków i mieszkań. 

Pojawiły się również pytania, kto zezwala na takie kontrole i wydaje upoważnienia. Art. 60 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach daje możliwość burmistrzowi prawo do weryfikacji poprawności składanych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zwłaszcza pod kątem liczby zadeklarowanych osób. Także wszystko jest zgodne z prawem. 

Jak wykazały wcześniejsze kontrole, nie wszyscy sumiennie podeszli do deklaracji. W związku ze zbyt dużą różnicą pomiędzy ilością osób objętych system gospodarowania odpadami komunalnymi a ilością osób zameldowanych, od 1 stycznia br. funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzą weryfikację liczby osób zamieszkałych w każdym lokalu w budynkach wielomieszkaniowych, porównując dane uzyskane w trakcie kontroli z danymi zawartymi w deklaracji złożonej przez zarządcę budynku.

W przypadku różnicy pomiędzy danymi zawartymi w deklaracji a danymi uzyskanymi w trakcie czynności kontrolnych zarządca budynku wielomieszkaniowego otrzymuje powiadomienie o powstałych różnicach i zobowiązanie do niezwłocznego ich wyjaśnienia.


Jeżeli w określonym terminie zarządca nieruchomości nie wyjaśni powstałych różnic i nie dokona weryfikacji ilości osób zamieszkałych, to zgodnie z ww. artykułem w drodze decyzji administracyjnej zostanie określona wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w danym lokalu. Warto nadmienić, że takich przypadkach zgodnie z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa - 𝐨𝐩ł𝐚𝐭𝐚 𝐳𝐚 𝐠𝐨𝐬𝐩𝐨𝐝𝐚𝐫𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐨𝐝𝐩𝐚𝐝𝐚𝐦𝐢 𝐛𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐧𝐚𝐥𝐢𝐜𝐳𝐚𝐧𝐚 𝐳𝐚 𝐨𝐤𝐫𝐞𝐬 𝐰𝐬𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐲 𝐬𝐢𝐞̨𝐠𝐚𝐣𝐚̨𝐜𝐲 𝟓 𝐥𝐚𝐭.

Dlatego nie czekając na kontrolę, warto już dziś uaktualnić samodzielnie liczbę osób zamieszkałych w danym gospodarstwie domowym. 


Kontrole są jednym z działań związanych z uszczelnieniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście, gdyż z przeprowadzonych już kontroli w zabudowie wielomieszkaniowej tylko na terenie dzielnicy „Błonie” wynika, że zaniżana jest przez właścicieli lokali mieszkalnych ilość osób rzeczywiście zamieszkujących. Miejmy na uwadze to, że im mniej jest osób zadeklarowanych w systemie gospodarowania odpadami, tym wyższa jest stawka opłaty za odpady. Za nieuczciwych mieszkańców, rzeczywiście zamieszkałych w Sanoku, a nie wykazanych w deklaracji, ponosimy wszyscy koszty w postaci wyższej stawki

- informuje nas burmistrz miasta Sanoka.

 Straż Miejska zakończyła pierwszy etap kontroli w zasobach mieszkaniowych należących do sanockiej spółdzielni mieszkaniowej. Skontrolowano 95 bloków - w sumie 2003 mieszkania. Kontrole wykazały 283 osoby niezgłoszone do opłat za odpady komunalne. Jak z powyższego wynika, kontrole mają sens i przynoszą efekty. Warto zauważyć fakt, że za nieuczciwych mieszkańców płacimy wszyscy, a koszty wciąż rosną. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy