Reklama

Strajk pielęgniarek w Sanoku - "Mamy DOŚĆ!"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

Strajk pielęgniarek w Sanoku - "Mamy DOŚĆ!" - Zdjęcie główne

foto nadesłane

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj (7 czerwca) odbył się ogólnopolski strajk pielęgniarek. W Sanoku również pielęgniarki wyszły na sanocki Rynek, aby wykrzyczeć swój sprzeciw. Mówiły o godnej płacy za ich ciężką pracę, o tym, że za chwilę Sanoczanie pozostaną bez ich opieki, bo sytuacja jest kryzysowa. Chętnych do pracy w tym zawodzie nie brakuje, ale warunki pracy są straszne.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w najbliższych dniach przedstawi szczegółowe dane na temat rzeczywistej liczby brakujących pielęgniarek i położnych. Wskaże precyzyjnie, jak wygląda sytuacja w  poszczególnych województwach. Pokaże również, dlaczego nie powinna usypiać czujności decydentów liczba 22 182 praw wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej, które stwierdzono w ostatnich 4 latach w skali całego kraju. Uwaga – w tym samym czasie uprawnienia emerytalne uzyskała niemal dwa razy większa liczba pielęgniarek i położnych – aż 42 380!

Obecnie system ochrony zdrowia funkcjonuje tylko dlatego, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje mimo uzyskania uprawnień emerytalnych (powyżej 60. roku życia).

Co w praktyce oznaczałoby odejście z zawodu osób, które posiadają już uprawnienia emerytalne? Z mapy Polski zniknęłoby ok. 280 szpitali powiatowych! 

Czy sytuację uratują przyjazdy do Polski medyków-cudzoziemców? Nie. Według danych z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych na koniec 2020 roku w Polsce na stanowisku pielęgniarki lub położnej pracowało tylko 332 obcokrajowców. Co więcej – niemal tyle samo Polek i Polaków z wykształceniem pielęgniarskim i położniczym ubiegało się o zaświadczenie niezbędne do wyjazdu z kraju do Unii Europejskiej.

Co więcej – statystyczna pielęgniarka żyje krócej niż statystyczna Polka. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest niska średnia wieku zgonu pielęgniarek i położnych. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, po analizie danych otrzymanych z Rejestru PESEL za okres ostatnich pięciu lat, wyliczyła, iż średnia ich wieku w chwili zgonu to tylko 61,5 roku.  Są to dane znacznie niższe niż dla całej populacji. Przypomnijmy – średnia wieku kobiet w Polsce to  81,8 lat.

ROK wykazania zgonu w rejestrze PESEL

Liczba ujawnionych zgonów pielęgniarek i położnych

Średni wiek zgonu

2016

963

58,70

2017

762

60,73

2018

1021

60,82

2019

968

62,64

2020

1195

63,85

Razem:

4909

61,49

 

[1] Dane z lat 2017-2020, źródło: Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych

 

 

APEL DO MIESZKAŃCÓW POWIATU SANOCKIEGO

Szanowni Państwo, apelujemy do Państwa w imieniu pielęgniarek i położnych, bo władze Powiatu i  Szpitala  pozostają głuche na nasze, zgłaszane  wiele lat problemy. Brak zdroworozsądkowego podejścia do problemu luki pokoleniowej w pielęgniarstwie   i permanentny brak zainteresowania podjęciem konstruktywnego dialogu i działań doprowadzi do pozbawienia Was opieki zdrowotnej. Kryzys w ochronie zdrowia już dziś dotyka mieszkańców bardzo mocno, dostępność do usług medycznych jest coraz trudniejsza, kolejki wydłużają się, a dług zdrowotny wobec Was  rośnie.
Głównym problem placówek medycznych jest brak  personelu medycznego i jego wiek. Przeciętny wiek  pielęgniarki  to 53 lata! Nie ma chętnych, młodych ludzi do podjęcia pracy w tym zawodzie, a jeśli pojawiają się absolwenci pielęgniarstwa, to nie podejmują pracy z uwagi na niskie płace i ogromne obciążenie odpowiedzialną pracą. W Polsce jest jeden z najniższych wskaźników pielęgniarek na 1000 mieszkańców:

  • w Polsce 5,1,
  • w Niemczech 13,
  • w Norwegii 17,
  • we Francji 10,8 


Te wskaźniki innych krajów często zbudowane zostały na polskim personelu! Chcemy pracować dla naszych pacjentów, mamy świadomość ogromnej odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, ale ciągłe ignorowanie naszych głosów przez władze każdego szczebla,  oraz  pracodawców  wyczerpuje  naszą  cierpliwość. Chcemy dziś głośno i wyraźnie powiedzieć Wam Drodzy Mieszkańcy, że stojąc tu dziś, walczymy o Wasze prawo do zdrowia i profesjonalnej opieki. BRAK DZIAŁAŃ i ignorowanie przez WYBRANĄ PRZEZ WAS WŁADZĘ: RZĄD, POSŁÓW, SENATORÓW, RADNYCH POWIATOWYCH, STAROSTY, na rzecz pielęgniarek bezpośrednio przekłada się większe ryzyko zagrożenia zdrowotnego u Was. 

Prosimy Was o wywieranie nacisków na władze wszystkich szczebli i Waszych przedstawicieli, w celu respektowania WASZEGO PRAWA DO ZDROWIA I ŻYCIA!

BĄDŹMY RAZEM W TEJ WALCE 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy