Reklama

Stanisław Chęć: Tak, leci z nami powiatowy pilot i ma się całkiem dobrze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum prywatne

Stanisław Chęć: Tak, leci z nami powiatowy pilot i ma się całkiem dobrze - Zdjęcie główne

Stanisław Chęć - starosta sanocki | foto archiwum prywatne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 30 listopada odbyła się Sesja Rady Powiatu, na której do porządku obrad włączono apel Demokratów Ziemi Sanockiej w sprawie wstrzymania procedury poszerzenia granic Sanoka, który skierowany jest do Rady Ministrów. Dzisiaj starosta sanocki opublikował swoje stanowisko odnośnie artykułu na temat tejże sesji, jaki się ukazał na stronie Tygodnika Sanockiego - "Czy Demokraci rządzą PiS-em?"

Radni Powiatu Sanockiego opowiedzieli się na wtorkowej sesji za wysłaniem apelu do Rady Ministrów o niepodejmowanie działań związanych ze zmianą terytorialnych granic Sanoka. Apel w tej sprawie zgłosił Klub Demokratów Ziemi Sanockiej.

 

Na sesji obecni byli również Anna Hałas, wójt gminy Sanok wraz z Tadeuszem Wojtasem, przewodniczącym Rady Gminy Sanok oraz burmistrzowie Sanoka: Tomasz Matuszewski i Artur Kondrat. Wójt Anna Hałas poprosiła radnych, aby poparli apel Demokratów Ziemi Sanockiej, uzasadniając, że mieszkańcy gminy wiejskiej Sanok jasno wypowiedzieli się w konsultacjach społecznych, że nie chcą, aby ich miejscowości zostały przyłączone do miasta.

 

Z kolei burmistrz Tomasz Matuszewski przedstawił argumenty przemawiające za poszerzeniem granic Sanoka i zapewnił, że nadal będzie zabiegać o „lepszy, większy i mocniejszy Sanok”. 

 

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian granic jednostek samorządu terytorialnego, co oznacza, że apel Demokratów Ziemi Sanockiej zostanie wysłany do Rady Ministrów.

Za głosowało 12 radnych:

 • Damian Biskup,
 • Marzena Dziurawiec,
 • Krystyna Galik-Harhaj,
 • Tomasz Gankiewicz,
 • Jan Jaślar,
 • Stanisław Lewicki,
 • Marta Myćka,
 • Sebastian Niżnik,
 • Krzysztof Strzyż,
 • Marek Szpara,
 • Igor Wójciak,
 • Jerzy Zuba

Przeciwko było 6 radnych:

 • Janusz Cecuła,
 • Andrzej Chrobak,
 • Marian Kawa,
 • Tadeusz Nabywaniec,
 • Bogdan Struś,
 • Robert Zoszak
Od głosu wstrzymała się jedna osoba - Robert Pieszczoch. W głosowaniu nie wzięli udziału: Roman Konieczny i Jolanta Skoczołek.

 

Poniżej publikujemy przedmiotowy apel Demokratów:

Apel Rady Powiatu w Sanoku

do Rady Ministrów

w sprawie zmian granic jednostek samorządu terytorialnego

 

Rada Powiatu w Sanoku apeluje do Rady Ministrów o niepodejmowanie działań związanych ze zmianami granic jednostek samorządu terytorialnego na terenie powiatu sanockiego.  

Wyrażamy przekonanie, że prawidłowe wykonywanie zadań publicznych przez samorządy powiatowe i gminne możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy zagwarantowana jest stabilność działania samorządów. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową. Wspólnota samorządowa obejmuje prawo jej mieszkańców do zamieszkania na konkretnym terytorium. Dążenia niektórych samorządów do zmiany granic gmin lub powiatów z natury rzeczy mogą odbywać się jedynie z uszczerbkiem terytorialnym i ludnościowym sąsiadujących jednostek samorządowych. 

Decyzje w sprawie zmian granic nie mogą być podejmowane na podstawie wysuwanych ad hoc pomysłów, a muszą być odpowiednio przygotowane. Nie mogą w tym zakresie wystarczać wnioski i opinie zainteresowanych samorządów. Standardem powinny stać się dokumenty strategiczne, uzasadniające kierunek rozwoju jest oraz analizy ekonomiczne przeprowadzone przez niezależne ośrodki, które wskazywałyby jak bardzo potrzebna dla rozwoju zainteresowanych gmin, jakie skutki spowoduj oraz czy taka zmiana granic nie będzie miała destrukcyjnego wpływu dla bytu ekonomicznego włączanych miejscowości, czy też okrajanych gmin. 

Gmina Sanok, której dotyka zmiana granic, od prawie trzech dziesięcioleci realizują szereg inwestycji, które mają im zapewnić rozwój. W wielu przypadkach  stawiała na rozwój terenów, będących obecnie przedmiotem uchwał Rady Miasta Sanoka. Na ternie tych miejscowości gminy koncentrowały swoje inwestycje, które w dalszej perspektywie miały pozwolić na zrównoważony rozwój całej gminy. Trwające od kilku miesięcy, w okresie pandemii Covid 19, dążenia Miasta Sanoka na przejęcie tych terenów doprowadziły do tego, że w naszej opinii niemożliwe jest przeprowadzenie rzetelnej i pełnej procedury.

Ponadto mieszkańcy ościennych miejscowości, w konsultacjach społecznych zdecydowanie sprzeciwili się chęci włączenia ich w granice miasta Sanoka. Miasto Sanok nie posiada żadnej spójnej wizji, w którym kierunku  rozszerzenie miasta jest dla niego optymalne, jakie plany strategiczne mają być realizowane i czemu ma służyć takie działanie.  Władze Sanoka nie posiadają pomysłu na to, jakie cele chce osiągnąć miasto ponad samo rozszerzenie i efekt ekonomiczny dla zadłużonego budżetu miasta. Wytworzone przez władze Sanoka działania  nasilają chaos i destabilizacje ościennych miejscowości. Zwracamy się z apelem o zachowanie status quo w zakresie granic gmin z terenu powiatu sanockiego. 

Po sesji Rady Powiatu, na stronie internetowej Tygodnika Sanockiego ukazał się artykuł, na który zareagował starosta sanocki Stanisław Chęć, zajmując oficjalne stanowisko:

 

Głosowanie Rady Powiatu Sanockiego odnośnie poszerzenia granic terytorialnych Sanoka oburzyło redakcję Tygodnika Sanockiego do tego stopnia, że „anonimowa” osoba napisała artykuł, w którym atakuje radnych za ich poglądy. Szkoda tylko, że autorowi brakło odwagi, aby podpisać się pod swoim tekstem…

 

W tym miejscu chciałbym odnieść się do ww. artykułu, opublikowanego na stronie internetowej Tygodnika Sanockiego 1 grudnia br. i wyjaśnić kilka kwestii.

 

Już sam tytuł „Czy Demokraci rządzą PIS-em?” jest bardzo nietaktowny. Zastanawiam się, co miał na myśli autor artykułu. Uważam, że radni PIS-u, którzy poparli apel Demokratów Ziemi Sanockiej uczynili to dlatego, ponieważ podzielają w tej kwestii ich poglądy i nie zgadzają się na przyłączenie miejscowości z gminy wiejskiej Sanok do miasta na zaproponowanych im warunkach. Czy jest w tym coś złego, że radni głosują zgodnie ze swoim sumieniem i interesami grupy wyborców, których reprezentują? Czy wspólny punkt widzenia w jednym temacie od razu oznacza, że radni zostali „wchłonięci” przez Klub Demokratów Ziemi Sanockiej? Wydaje mi się, że nie. Przy okazji chciałbym zaapelować do autora artykułu, aby nie martwił się o losy sanockiego PIS-u, który ma się naprawdę dobrze, a skupił się na rzetelnym wykonywaniu własnych obowiązków.

 

Druga kwestia to nieznajomość przez autora artykułu treści uchwały podejmowanej przez radnych. Nieprawdą jest bowiem, że pismo Demokratów Ziemi Sanockiej ma zostać wysłane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Adresatem apelu jest Rada Ministrów, co w czasie sesji było kilkakrotnie podkreślane.

 

Kolejna wątpliwość autora artykułu dotyczy nazwy naszego powiatu. O ile wiem, mieszkamy w powiecie sanockim i póki co, nic nie wskazuje na to, aby jego nazwa miała się zmienić. Do wiadomości autora – powiat sanocki obejmuje 8 gmin (nie tylko miasto Sanok), z którymi Zarząd Powiatu Sanockiego owocnie współpracuje. Zarzuty, że wycofaliśmy się w tym roku z organizowania w mieście obchodów Święta Niepodległości są nie na miejscu, ponieważ nasze działania zostały rok szybciej przedstawione władzom Miasta Sanoka. Uważam, że każda z gmin zasługuje na równe traktowanie, dlatego w zależności od okoliczności, wybieramy miejsca, w których chcemy uczcić konkretne święto. A wybór gmin nie jest przypadkowy.

Dla przykładu, tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowaliśmy w gminie Bukowsko, która przy okazji tego wydarzenia poświęciła swój nowy sztandar. Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w gminie Besko, na terenie której znajdują się ważne miejsca upamiętniające zasłużonych dla Ojczyzny bohaterów. Nie oznacza to jednak, że uroczystości zorganizowane przez Gminę Miasta Sanoka są pominięte. Wręcz przeciwnie, na każdych z wydarzeń obecni są przedstawiciele władz Powiatu Sanockiego.

 

Aby zaspokoić ciekawość autora artykułu z Tygodnika Sanockiego, mamy już zaplanowane kolejne uroczystości. Przyszłoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się w gminie Zagórz z racji uczczenia 250. rocznicy bitwy konfederacji barskiej stoczonej w obronie Klasztoru Karmelitów Bosych. Z kolei obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowaliśmy świętować w 2022 w gminie Sanok.

 

Zastanawia mnie także istota zamieszczonego w artykule pytania: „Czy dobre relacje z burmistrzem i radą miasta Sanoka nie są warte choćby kompromisu w sprawie poszerzenia granic?” Czy to ma oznaczać, że dobre relacje z władzami Sanoka są cenniejsze niż z władzami gminy wiejskiej Sanok? Jak można w ten sposób myśleć i szufladkować ludzi? Dla mnie to jest niepoważne. Zarząd Powiatu Sanockiego stara się mieć poprawne relacje z włodarzami wszystkich gmin, a to, że Rada Powiatu Sanockiego zagłosowała przeciwko poszerzeniu granic Sanoka, nie oznacza, że nie popiera innych pomysłów i inwestycji realizowanych przez władze i Radę Miasta Sanoka.

 

W mojej ocenienie nietaktowne jest również wytykanie autorom apelu – Klubowi Demokratów Ziemi Sanockiej brak znajomości zasad pisowni i umiejętności obsługi edytora tekstu. Czyżby dziennikarze Tygodnika Sanockiego nigdy nie popełniali błędów? Czy mam to pytanie pozostawić otwarte, podobnie, jak uczynił to autor artykułu? Chciałbym zauważyć, że bardzo łatwo jest kogoś anonimowo krytykować, a trudno samemu dostrzec własne niedociągnięcia.

 

I na koniec pragnę uspokoić redaktora/redaktorkę, dziennikarzy Tygodnika Sanockiego i wyborców. Tak, leci z nami powiatowy pilot i ma się całkiem dobrze…

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy