Reklama

Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzu obchodził swoje 20-lecie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzu świętuje w tym roku jubileusz 20-lecia swojego istnienia. W środę odbyła się pierwsza część obchodów, których symbolicznym akcentem było posadzenie w ogrodzie okolicznościowego dębu.

– Głównym motywem przewodnim naszych uroczystości jest dąb, który nazwaliśmy Prymusem, od łacińskiego liczebnika „pierwszy” – mówi Joanna Leszczyńska- Skubel, dyrektor ŚDS w Zagórzu. – Nasi uczestnicy bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody jubileuszu. Zrobili zakupy, pracowali w ogrodzie, układali bukiety z kwiatów, przygotowali liturgię mszy świętej. Każdy chciał dać coś od siebie.

 

Jednym z punktów programu była uroczysta msza święta odprawiona przez księdza Sławomira Hadama, po której wszyscy udali się na obiad oraz koncert muzyczny w wykonaniu Bogusława Pęcaka. Kolejne uroczystości zaplanowane są jesienią.

 

Historia i działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu

 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzu powstał w styczniu 2001 r., a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 26 marca. ŚDS jest jednostką powiatową, placówką pobytu dziennego dla osób przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie i wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych z terenu miasta Sanoka, miasta i gminy Zagórz oraz gminy Komańcza. Inicjatorem powstania placówki było Starostwo Powiatowe w Sanoku. Środki na ten cel przekazał Wojewoda Podkarpacki, część projektu dofinansowała Rada Powiatu Sanockiego. Pomoc okazali także sponsorzy i darczyńcy, w tym Rada Miasta i Gminy w Zagórz, która użyczyła budynek, w którym przed laty funkcjonowało przedszkole.

 

Uczestnicy w ramach oferty programowej rozwijają własne predyspozycje, talenty, rozbudzają ambicje oraz zdobywają umiejętności niezbędne do samodzielnego życia. Zajęcia w ośrodku prowadzone są w formie zajęć indywidualnych i zespołowych obejmujących treningi umiejętności społecznych, polegające na nauce, rozwijaniu, podtrzymywaniu umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych oraz treningi umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się w przypadku osób z problemami w komunikacji werbalnej.

 

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu odnoszą liczne sukcesy w konkursach plastycznych, przeglądach artystycznych i zawodach sportowych. Ośrodek aktywnie współpracuje ze społecznością lokalną, co pozytywnie wpływa na zwiększenie integracji oraz promowanie dobytku artystycznego podopiecznych.

 

Cele Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu:

  • · zapewnienie oparcia społecznego;
  • · kształtowanie podstawowych umiejętności społecznych;
  • · wdrażanie do osiągania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia;
  • · wszechstronne usprawnianie psychoruchowe;
  • · rozwijanie zainteresowań otoczeniem oraz kształtowanie umiejętności funkcjonowania w nim;
  • · rozwijanie poczucia własnej wartości oraz pewności siebie.
 

Zadania Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu:

  • · zapewnienie opieki i bezpieczeństwa na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy;
  • · integrowanie uczestników ze środowiskiem poprzez współpracę z innymi ośrodkami, placówkami i instytucjami;
  • · prowadzenie treningów i innych form zajęć wspierająco – aktywizujących;
  • · utrzymanie stałego kontaktu z rodzinami oraz opiekunami prawnymi uczestników.
 

(Powiat Sanok)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy