Reklama

Sprawdź gdzie zjesz najlepsze lody w Sanoku. Czytelnicy polecają!

Opublikowano: czw, 12 maj 2022 19:43
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraz z nadejściem cieplejszej pogody sezon lodowy w mieście rozpoczął się na dobre. Kawiarenki, budki i stragany oferują różnego rodzaju lody. Które najczęściej wybierają sanoczanie? Gdzie najchętniej kupują lodowe słodkości?

Najpyszniejsze są te według sprawdzonej receptury i ze świeżych owoców. Nie wszyscy jednak lubią lody owocowe, jest mnóstwo fanów lodów śmietankowych np. włoskich. Gdzie sanoczanie najczęściej kupują lody? Sprawdźcie w galerii! 

Rodzaje lodów

Lody produkuje się najczęściej z mieszanki mleka spożywczego pasteryzowanego, mleka w proszku, śmietanki, cukru, jaj, stabilizatorów i innych dodatków aromatyczno-smakowych. Zależnie od różnic w składnikach i procesie produkcji można je podzielić na lody mleczne, lody śmietankowe, lody owocowe, lody cassate oraz sorbety. Poszczególne Rodzaje lodów dzielą się z kolei na najróżniejsze gatunki.

 

Lody mleczne

Lody mleczne wytwarza się z mleka, żółtek, jaj, cukru, i wanilii lub innych dodatków smakowych. Jako substancje smakowo-zapachowe, oprócz wanilii, można stosować: kakao, kawę, orzechy, owoce świeże lub przetwory owocowe. Stosując te dodatki, uzyskuje się określone odmiany lodów mlecznych o smaku waniliowym, kakaowym, orzechowym, kawowym i owocowym. Przy produkcji tego rodzaju lodów kompozycję sporządza się z mleka, jaj i cukru.

Sporządzając lody waniliowe, cukier dodaje się do mleka przed jego zagotowanie. Natomiast wanilię lub esencję waniliową dodaje się do kompozycji w procesie je ochładzania.

Przy produkcji lodów mlecznych o smaku kakaowym, kawowym, owocowym itp. Substancje smakowe i zapachowe takie, jak kakao, kawa lub owoce, dodaje się również w procesie schładzania. Kawę można dodawać w postaci naparu ochłodzonego do temp.15°C.

 

Parfiaty - lody śmietankowe

Lody te wytwarzane są podobnie jak lody mleczne, jednak od lodów mlecznych różnią się tym, że do ich produkcji używa się nie mleka, ale śmietanki. Choć aromatyzowane są tak samo jak i mleczne. Produkcja lodów śmietankowych przebiega w podobny sposób jak lodów mlecznych. Różnica polega na tym, że w końcowej fazie zamrażania kompozycji mlecznej dodaje się śmietankę o zawartości 10-33%, po czym kompozycję poddaje się dalszemu napowietrzeniu zamrożeniu. Dodatek śmietanki wynosi 20-30% w stosunku do ilości masy lodowej.

Podobnie jak lody mleczne, lody śmietankowe można sporządzać z dodatkiem kakao, kawy, orzechów, owoców i ich przetworów.

 

Lody owocowe

Lody owocowe produkuje się na bazie wodnego roztworu cukrowego. Otrzymany roztwór zagotowuje się, a następnie poddaje się ochładzaniu i zamrażaniu. W czasie zamrażania dodaje się uprzednio umyte, oczyszczone i rozdrobnione owoce lub przetwory owocowe. Po dodaniu owoców masę lodową poddaje się dalszemu procesowi napowietrzania i zamrażania, a następnie hartowaniu W celu uzyskania właściwej struktury i dobrze napowietrzonej masy w procesie zamrażania można stosować dodatek ochłodzonych białek jaj.

 

Lody cassate

Lody cassate otrzymuje się przez formowanie kilku rodzajów lodów, kremu bita śmietana i owoców. Do formowania służą specjalne formy w kształcie półkuli z otwieranym płaskim dnem. Poszczególne rodzaje mas lodowych nakłada się do formy tak, aby po przekrajaniu jej na połowę widoczne było równomierne, półkuliste rozmieszczenie tych mas. Najczęściej stosuje się zestaw składający się z trzech rodzajów lodów oraz pozostałych składników. Najlepszy efekt uzyskuje się, stosując jako zewnętrzną warstwę lody mleczne lub śmietankowe o smaku waniliowym i kolejno następne warstwy lodów owocowych, kremu bita śmietana połączonego z owocami i lodów o smaku kakaowym lub kawowym.

Formowanie lodów cassate odbywa się ręcznie. Do ochłodzonych form nakłada się kolejno poszczególne rodzaje lodów. W celu równomiernego rozmieszczenia w formie poszczególnych warstw, po nałożeniu każdego rodzaju lodów, ugniata się je tak, aby tworzyły warstwę jednakowej grubości na wewnętrznej powierzchni formy. Po napełnieniu formy zamyka się pokrywami i umieszcza w temp. -20°C w celu zamrożenia lodów.

Lody powinny uzyskać temperaturę -18°C. Zamrożone wyjmuje się z form, pakuje w papier pergaminowy i dalej zamraża.

 

Sorbety

Sorbet to rodzaj pomadki z soku owocowego, gotowanego z cukrem, następnie ucieranego aż do otrzymania konsystencji półpłynnej „pomadki”. Sorbety można uszlachetnić przez dodanie odpowiedniego do użytku soku, likieru. Jako słodkie, zbyt tuczące wyszły u nas z użycia, popadając w całkowite zapomnienie. Sorbet podaje się w malutkich czarkach lub płaskich kieliszkach, obowiązkowo ze szklanką bardzo zimnej wody z lodem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy